fot. flickr.com

Szef rządu: Polski Ład zwiększy konkurencyjność polskich rolników

Polski Ład zwiększy konkurencyjność polskich rolników – mówi premier Mateusz Morawiecki. Prawo i Sprawiedliwość zapowiada m.in. zwiększenie dopłat do paliwa rolniczego oraz ustawę, która zwiększy prawa i bezpieczeństwo gospodarstw rolnych.

Premier Mateusz Morawiecki wielokrotnie mówił o znaczeniu rolnictwa dla polskiej gospodarki i społeczeństwa.

W trakcie wizyty w gospodarstwie rolnym w Będkowicach premier dziękując rolnikom za prace, zapewnił o dalszym wsparciu. To 20 programów opracowanych w ramach  [Polskiego Ładu] – mówił szef rządu w podkrakowskich Balicach.

https://twitter.com/PremierRP/status/1403661490834522113

– To jest program, który ma służyć polskiemu rolnikowi, bo do lamusa chcemy odłożyć błędy nie tylko lat dziewięćdziesiątych, ale i dwutysięcznych – powiedział Mateusz Morawiecki.

Premier przypomniał, że w ramach nowego budżetu Unii Europejskiej Polska wynegocjowała dla rolnictwa 150 mld złotych. Dzięki temu wzrosną dopłaty do paliwa rolniczego.

– Po raz kolejny zwiększamy poziom dopłat do paliwa dla rolników ze 100 zł na 110 złotych. Wyższe opłaty zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2022 – wskazał premier RP.

Prawo i Sprawiedliwość chce uwolnić rolniczy handel detaliczny, zezwalając na sprzedaż wysyłkową wytworzonych produktów na terenie całego kraju. Obecnie taka możliwość obejmuje jedynie województwo produkcji i województwa sąsiadujące. Powstanie ustawa o rodzinnym gospodarstwie rolnym.

– To ustawa, która tak naprawdę ma przywrócić pewną godność, godność rolnika. Są to korzyści podatkowe, gospodarcze, społeczne czy związane z dziedziczeniem – zaznaczył Grzegorz Puda, minister rolnictwa i rozwoju wsi.

Minister dodał, że ustawa ma zachęcić młodych ludzi do pozostawania w gospodarstwach rodzinnych. Rolnik emeryt będzie mógł dalej pracować w gospodarstwie, a jego emerytura będzie zwolniona z podatku.

– Oczywiście, że rolnicze emerytury nie są potężne, tym bardziej pieniądze przydadzą się w przyszłości, na emeryturze – powiedział Dariusz Listoś, rolnik.

Pojawi się także kodeks rolny.

– Który jasno określi zasady gospodarowania, podstawowe prawa rolników, a także zabezpieczy zwłaszcza mniejszych i średnich właścicieli rolnych – zaznaczył Mateusz Morawiecki.

Okrojona zostanie biurokracja. Prace retencyjne i melioracyjne zapobiegną suszy i powodziom. Powstawać będą nowe drogi oraz infrastruktura wodno-kanalizacyjna.

– Dzięki zwycięstwu w Ministerstwie Finansów z mafiami podatkowymi mamy dodatkowe środki na drogi gminne i powiatowe. Ten program nie tylko będziemy kontynuować, ale także zwiększać – podkreślił premier RP.

Dodatkowe środki otrzymają ochotnicze straże pożarne oraz koła gospodyń wiejskich, co cieszy Stanisławę Gzyl z koła gospodyń wiejskich w Jerzmanowicach.

– Rząd, który obecnie mamy, jest bardzo dużym wsparciem dla działalności, które zostają podejmowane – mówił Stanisława Gzyl.

Przewodniczący Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy prezydencie RP, Jan Krzysztof Ardanowski, zauważył, że Polski Ład to na razie same ogólniki.

– Konia z rzędem temu, kto jest w stanie powiedzieć, jak gospodarstwa rodzinne należy chronić, preferować, wspierać w sposób szczególny, wyróżniać – zaznaczył Jan Krzysztof Ardanowski.

Jak dodał, zapisy Polskiego Ładu muszą być skonsultowane z rolnikami, ale też z ministrem rolnictwa, czego zabrakło. Ponadto były minister rolnictwa wskazał na śladowe środki dla rolnictwa z unijnego budżetu i funduszu odbudowy. [czytaj więcej]

– Jak rolnicy mają konkurować ze swoimi kolegami, ale również rywalami (z innymi krajami Europy Zachodniej) nie mając środków na nowe technologie uprawy ziemi, na biologizację, na podnoszenie żyzności gleby – podkreślił przewodniczący Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy prezydencie RP.

Projekty ustaw zapowiedzianych w Polskim Ładzie mają powstać w ciągu stu najbliższych dni.

TV Trwam News

drukuj