PAP/EPA

B. Johnson wzywa UE do kompromisu ws. protokołu północnoirlandzkiego

Boris Johnson, premier Wielkiej Brytanii, wezwał Unię Europejską do kompromisu w sprawie protokołu północnoirlandzkiego.

Podczas szczytu przywódców grupy G7 Boris Johnson spotkał się z Ursulą von der Leyen – przewodniczącą Komisji Europejskiej, Charlesem Michelem – szefem Rady Europejskiej, prezydentem Francji Emmanuelem Macronem oraz kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Boris Johnson dał im jasno do zrozumienia, że potrzebny jest kompromis w sprawie post-brexitowych ustaleń handlowych dotyczących Irlandii Północnej.

– Szczerze mówiąc, w UE jest sporo nieporozumień dotyczących sytuacji w Irlandii Północnej. Głównym obowiązkiem rządu Wielkiej Brytanii jest utrzymanie integralności terytorialnej Zjednoczonego Królestwa i znalezienie praktycznych rozwiązań w ramach protokołu – zaznaczył premier Wielkiej Brytanii.

Nieporozumienia między Wielką Brytanią a Unią Europejską dotyczą wdrożenia w życie protokołu w sprawie Irlandii Północnej, będącego częścią umowy o warunkach brexitu. Brytyjski rząd sugeruje, że jest gotowy do jednostronnego przedłużenia  okresu przejściowego, jednak Unia uważa to za złamanie uzgodnień zawartych w protokole.

TV Trwam News

drukuj