fot./twitter.com/KancelariaSejmu

Polski Bon Turystyczny skierowany do dalszych prac w sejmowej komisji

W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie prezydenckiego projektu ustawy o Polskim Bonie Turystycznym. Posłowie zdecydowali o skierowaniu projektu do dalszych prac w sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

To już pewne – dla większości Polaków tegoroczne wakacje będą inne niż dotychczas. I choć wiele rodzin spędzi je w kraju, to niewątpliwie będą one równie udane. Ma w tym pomóc prezydencki projekt ustawy o Polskim Bonie Turystycznym, który ma na celu częściowe pokrycie wypoczynku dzieci.

– Świadczenie w postaci bonu turystycznego, którego wartość wyniesie 500 zł, będzie przysługiwało wszystkim tym rodzinom, które pobierają świadczenie „500 plus”, a także tym rodzinom, które mają dzieci w pieczy zastępczej i z tego tytułu otrzymują stosowne świadczenia. Ważne jest również to, że rodziny, które opiekują się dziećmi niepełnosprawnymi, będą mogły uzyskać prawo do dodatkowego bonu – mówiła w Sejmie Anna Surówka-Pasek, minister w Kancelarii Prezydenta.

Rodziny z dzieckiem niepełnosprawnym otrzymają bon o dwukrotnie wyższej wysokości, czyli 1000 złotych. Kwota ta pozwoli na zapewnienie wypoczynku nie tylko dziecku, ale także jego opiekunowi.

Polski Bon Turystyczny nie będzie przyznawany w formie gotówki. Będzie miał postać kodu, który rodzice dostaną mail-em lub SMS-em. By otrzymać taki kod, rodzic będzie musiał wejść na stronę internetową Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i tam się zarejestrować. Kod będzie można wykorzystać w hotelach, gospodarstwach turystycznych i na opłacenie kolonii.

– Z chęcią skorzystam z bonu turystycznego, tym bardziej, że zawsze spędzamy wakacje w Polsce i tym razem też mamy w planach wyjazd nad polskie morze, więc cieszę się, że jeśli państwo ma nadwyżki finansowe, to dysponuje je w ten sposób, że ułatwia życie rodzinom – podkreśliła pani Ula Zalejska, mama dwójki dzieci.

Bon to forma wsparcia nie tylko polskich rodzin, ale także branży turystycznej, która mocno ucierpiała na skutek epidemii koronawirusa.

– To jest pierwsze o takiej skali narzędzie celowane do jednego sektora. Mówimy o ponad 3,5 mld zł, które trafią do branży turystycznej, turystyki krajowej – wskazała wicepremier Jadwiga Emilewicz, minister rozwoju.

Na przyjęcie wypoczywających przygotowany jest już Amber Hotel Gdańsk.

– Oferujemy przede wszystkim nocleg, ale też mamy taką małą strefę spa, więc zapraszamy. Mamy blisko do morza, więc dlatego myślimy o rodzinach z dziećmi i czekamy – oznajmiła Wiktoryna Skiba z Amber Hotel Gdańsk.

Na świadczeniu skorzysta kilkadziesiąt tysięcy podmiotów turystycznych w całym kraju, z czego 85 proc. to małe i średnie firmy.

– Po zapewnieniu takich środków płynnościowych, po zapewnieniu środków na utrzymanie miejsc pracy, dzisiaj przyszła pora na to, żeby pobudzać gospodarkę – zaznaczył ekonomista Mariusz Kękuś.

Z Polskiego Bonu Turystycznego skorzysta 6,5 miliona dzieci. Bon będzie można wykorzystać do 31 marca 2022 roku. Będzie to możliwe, jeśli ustawa wejdzie w życie. Wszystko zależy od tempa pracy i od chęci Senatu.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl