Znikną kolejne sądy rejonowe

242 sądy rejonowe przeznaczone są do likwidacji. Takie rozwiązanie przewiduje nowa strategia reformy sądownictwa przygotowywana przez Ministra Jarosława Gowina i jego resort.

W Ministerstwie Sprawiedliwości od 21 marca pracuje specjalny zespół, w którego w skład wchodzą przedstawiciele resortu, Prokuratury Generalnej oraz Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury.

Likwidacja jednego z trzech pionów prokuratury ma zdaniem ministra usprawnić prace sądów.

Środowisko sędziowskie ma podzielone ws. likwidacji szczebla rejonowego, w którym załatwianych jest 90 proc. spraw wpływających do polskich sądów.

Poseł Krystyna Pawłowicz, członek Krajowej Rady Sądownictwa mówi, że decyzje demontujące sądownictwo nie mają racjonalnego uzasadnienia i nie są poddawane pod szeroką dyskusję.

To jest działanie władzy, z lekceważeniem poglądów społeczeństwa. W moim przekonaniu chodzi o oszczędności. Oczywiście z naruszeniem praw obywatelskich Polaków, dlatego że do sądów rejonowych było do tej pory najbliżej. Pozostałe sądy są w większej odległości i jest ich mniej. To jest kolejny krok dla „zwijania się państwa”, ograniczania praw obywatelskich oraz prawa do sądu. Widzę tu niestety jedynie względy oszczędnościowe. Polska „zwija” się w każdym wymiarze. Niedługo dojdzie do tego, że ludzie będą sami sobie wymierzać sprawiedliwość – powiedziała poseł Krystyna Pawłowicz.

Ponadto poseł dodaje, że sytuacja ta źle wpływa na całe środowisko sędziowskie w Polsce – łamane jest prawo sędziów, co prowadzi do sprzeciwu organów sądownictwa i wielu nieporozumień.

To nie tylko narusza prawa obywatelskie, ale narusza również prawa sędziów. Wiem, że sędziowie buntują się i są oburzeni takim sposobem przenoszenia ich jak rzeczy z naruszeniem prawa do niezawisłości i nieprzenaszalności, który daje Konstytucja. Jednocześnie minister odrzuca wnioski o przejście; oni w tej chwili chcą przejść w stan spoczynku, bo taką możliwość dają im przepisy. Nie wiem co minister zrobi z tymi sędziami? – zaznaczyła poseł Krystyna Pawłowicz.

RIRM

drukuj