fot. pl.freepik.com

Zmiany w Karcie Nauczyciela

Spore zmiany czekają nauczycieli. Ma to związek z nowelizacją Karty Nauczyciela. Proces legislacyjny jest w toku.

Według wprowadzonych zmian likwidacji ulegną dwa stopnie awansu zawodowego: nauczyciel stażysta i nauczyciel kontraktowy. Zmiany w ustawie dotyczą również nauczycieli, którzy w pierwszych latach pracy będą zarabiać więcej.  Przez 3 lata i 9 miesięcy młody nauczyciel będzie odbywał nie staż, a tzw. „przygotowanie do zawodu”.

– Ta zmiana rzeczywiście upraszcza awans zawodowy nauczyciela. Najmłodszym nauczycielem staje się nauczyciel przygotowujący się do zawodu przez cztery lata. Następnie może ubiegać się o stopień awansu nauczyciela mianowanego i po kolejnych sześciu latach – nauczyciela dyplomowanego – wyjaśnił Radosław Brzózka, pełnomocnik ministra edukacji i nauki ds. strategii edukacji.

W związku z wprowadzeniem okresu „przygotowania do zawodu nauczyciela”, zmienią się zasady nawiązywania stosunku pracy z nauczycielem. Przez pierwsze dwa lata będzie on zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas określony. Po przepracowaniu co najmniej dwóch lat i uzyskaniu dobrej oceny pracy, będzie zatrudniany na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony.

– Nauczyciel będzie musiał zademonstrować lekcję prowadzoną przez siebie odpowiedniemu zespołowi złożonemu z dyrektora szkoły, opiekuna przygotowania do zawodu oraz metodyka, który będzie mógł fachowym okiem ocenić, jak wygląda praca nauczyciela już konkretnie przy tablicy z młodymi ludźmi – zauważył Radosław Brzózka.

Jeszcze bardziej konkretną zmianą w ustawie Karta Nauczyciela jest dwudziestoprocentowy wzrost wynagrodzeń, który przysługuje najmłodszym nauczycielom – poinformował pełnomocnik ministra edukacji i nauki ds. strategii edukacji. Natomiast posłowie Lewicy domagali się w tej sprawie podwyższenia zarobków nauczyciela mianowanego o ponad 70 procent. Sejm odrzucił poprawki. Rząd chce, aby do zawodu nauczycielskiego zgłaszali się absolwenci szkół wyższych, którzy posiadają przygotowanie pedagogiczne.

Wzrost naprawdę odczuwalny, znaczący, który – jak zakładamy – będzie zachętą, aby tę drogę zawodową wybierali młodzi ludzie – podkreślił Radosław Brzózka.

W nowelizacji zapisano też zmianę 40-godzinnego tygodnia pracy. W tym czasie nauczyciel zostanie zobowiązany do „dostępności w szkole w wymiarze jednej godziny tygodniowo”, w trakcie której będzie prowadzić konsultacje odpowiednio do potrzeb uczniów, wychowanków lub ich rodziców. W przypadku nauczyciela zatrudnionego w wymiarze niższym niż jedna druga obowiązkowego wymiaru zajęć, zostanie on zobowiązany do dostępności w wymiarze godziny w ciągu dwóch tygodni.

– Jesteśmy przekonani, że w sierpniu pan prezydent podpisze tę zmianę i 1 września będziemy funkcjonować zarówno w zakresie awansu zawodowego, jak i sposobu wynagradzania najmłodszych nauczycieli według nowych reguł – wyjaśnił ekspert.  

Nowelizacja Karty Nauczyciela trafi teraz do Senatu.

TV Trwam News

drukuj