Z. Ziobro: ustawa dezubekizacyjna to namiastka sprawiedliwości

Minister sprawiedliwości i Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro pozytywnie ocenił propozycję rządu ws. zmniejszenia świadczeń emerytalnych i rentowych byłych funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL.

Minister, który był gościem Polskiego Radia, zwrócił uwagę, że tego rodzaju rozwiązania zostały wprowadzone w różnych krajach europejskich, które rozliczały się z komunizmem.

– Nie można wyjaśnić przecież obywatelom, że bardzo wiele osób, pracujących dziesiątki lat bardzo ciężko, ma emerytury rzędu 1000 zł, a byli funkcjonariusze aparatu represji, którzy dopuszczali się często czynów niegodziwych, nierzadko też przestępstw kryminalnych, służyli reżimowi komunistycznemu i władzy sowieckiej, biorą emerytury po kilka, a niektórzy nawet kilkanaście tysięcy złotych. To jest rzecz, która bulwersuje opinię publiczną. Dlatego sprawiedliwość, przynajmniej w takiej namiastce, przez tę ustawę pana ministra Błaszczaka i rządu Prawa i Sprawiedliwości będzie realizowana – podkreślił Zbigniew Ziobro.

Zgodnie z ustawą najwyższa emerytura nie przekroczy 2130 zł, a renta 1610 zł. Niższe świadczenia otrzyma ponad 32 tys. osób, z czego 18 tys. będzie dotyczyło emerytur, ponad 4 tys. rent i 9 tys. rent rodzinnych. Szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak nie wykluczył, że zmiany zawarte w ustawie dezubekizacyjnej wejdą w życie już w przyszłym roku.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl