Przybywa dawców krwi

Każdego roku w wakacje media apelują o oddawanie krwi. Apele najwyraźniej skutkują, bo dziś centra krwiodawstwa na brak krwi nie narzekają. Okazuje się, że dawców przybywa, również tych oddających krew regularnie. Można wręcz mówić o tym, że oddawanie krwi stało się modne.

Krwi w magazynach nie brakuje m.in. dzięki Adamowi, który jest studentem. Zapytaliśmy go o powody, dla których zdecydował się przyjść do poznańskiego centrum krwiodawstwa.

– Każdy z nas potrzebuje pomocy. Jest to jedna z najważniejszych form pomocy. Krwi nie zawsze jest pod dostatkiem. Trzeba pomagać – podkreśla Adam Kaczmarek, student z Poznania.

Pani Alicja oddaje krew regularnie od 15 lat. To taka tradycja rodzinna.

– U nas w rodzinie to jest tak, że to mój ojciec kiedyś oddawał krew i dużo osób z mojej rodziny ją oddaje. I chyba to mnie najbardziej zmotywowało, żeby też tak się w to wszystko wkręcić – mówi Alicja Grabowska, mieszkanka Czapur.

Zazwyczaj w wakacje lodówki w centrach krwiodawstwa świeciły pustkami, bo stali dawcy wyjeżdżali, a o wypadek w tym czasie nietrudno. W tym roku tyle osób postanowiło podzielić się tym czerwonym, życiodajnym paliwem, że można wręcz mówić o modzie na oddawanie krwi.

– Nasze magazyny są całkiem pełne. Staramy się tak regulować pobór krwi, żeby nie było nigdy nadmiaru, żeby nie dopuszczać do zniszczenia krwi – wskazuje Hanna Skalisz z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu.

Krwinki czerwone w centrach krwiodawstwa można przechowywać maksymalnie przez 42 dni. Osocze można trzymać dłużej, nawet kilka lat. Dzięki zapasom krwi lekarze mogą przeprowadzać operacje ratujące ludzkie zdrowie i życie.

– Każdy krwiodawca wypełnia ankietę, gdzie jest szereg pytań dotyczących przede wszystkim jego zdrowia. Następnie kwestionariusz jest przeglądany przez lekarza. Potencjalny dawca jest badany przez lekarza – wyjaśnia Hanna Skalisz.

To lekarz podejmuje ostateczną decyzję o tym, czy człowiek, który odwiedził centrum, może stać się dawcą krwi. Warto pamiętać o tym, że krew może oddać tylko osoba pełnoletnia. Nie można mieć też więcej niż 65 lat.

TV Trwam News/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl