Z. Ziobro: Wiele krakowskich kamienic mogło zostać wyłudzonych

Dziesiątki kamienic w Krakowie  mogły zostać niewłaściwie przejęte; chodzi o 80 postępowań – poinformował minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Zaznaczył, że w tych sprawach mogły działać zorganizowane grupy przestępcze.

Zbigniew Ziobro poinformował wcześniej, że zdecydował o powołaniu zespołu w skład którego wejdą prokuratorzy i policjanci, który będzie m.in. analizował postępowania dot. przejmowania nieruchomości w Krakowie.

Pytany, czy jest już wstępna lista kamienic, które mogły zostać przejęte w niewłaściwy sposób i, czy znane są ich adresy, odpowiedział, że jest na to za wcześnie.

„Tych kamienic jest bardzo wiele. Ja oczywiście jestem z Krakowa, urodziłem się nawet w Krakowie i przeglądałem niektóre z tych adresów, niektóre z tych kamienic jestem w stanie zlokalizować. Za wcześnie, aby mówić o całości spraw, które zostaną objęte tym postępowaniem. Mogę tylko powiedzieć, że rzecz dotyczy 80 postępowań, w tym 68 postępowań związanych z kontrolą dochodzeń i śledztw” – powiedział.

Dodał, że „12 postępowań, to są postępowania o charakterze cywilnym i administracyjnym” i „w ramach tych postępowań nie pojawia się jedna, ale wiele kamienic”.

„W związku z tym mamy do czynienia z dziesiątkami kamienic, które są w sferze podejrzeń jeżeli chodzi o proceder przestępczy, który mógł doprowadzić do ich przejęcia przez przestępców, w domyśle ludzi dość sprawnie poruszających się w obszarze Krakowa, którzy mogli liczyć też – być może – na wsparcie wpływowych osób” – mówił.

Minister Ziobro przyznał, że „mogły to być działania zorganizowane”.

„Chcemy też kwalifikować, wszystko na to wskazuje, te czyny w perspektywie działań zorganizowanych grup przestępczych” – powiedział.

Według niego niewykluczone jest też to, „że mogli w tym uczestniczyć prawnicy”.

„Ludzie mający taką inżynierie prawną na wysokim poziomie, którzy potrafili tę wiedzę wykorzystać w złej sprawie, która jest przedmiotem śledztwa” – powiedział minister.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl