fot. PAP/Rafał Guz

Solidarna Polska proponuje zawieszenie unijnego systemu ETS w celu obniżenia cen energii dla Polaków

Solidarna Polska na sobotniej konwencji w Warszawie zapowiedziała złożenie projektu przepisów w sprawie obniżenia cen energii dla Polaków. Podczas wydarzenia głos zabrał między innymi Zbigniew Ziobro, prezes Solidarnej Polski, minister sprawiedliwości.

Propozycja partii zakłada zawieszenie unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla co najmniej do czasu zakończenia wojny na Ukrainie. Projekt przygotował Jacek Ozdoba, wiceminister klimatu i środowiska, a szczegóły propozycji mają zostać przedstawione na dniach.

Solidarna Polska przekonuje, że opłaty za ETS mają charakter spekulacyjny i uderzają w portfele wszystkich gospodarstw domowych. Zbigniew Ziobro ocenił, że ten system to haracz, który muszą płacić polskie firmy i obywatele.

– W warunkach, kiedy można obniżyć cenę prądu o blisko 1/3, poprzez zawieszenie co najmniej na okres wojny pakietu klimatyczno-energetycznego – musimy to zrobić. Jeżeli możemy spowodować, że ceny energii będą niższe i inflacja w związku z tym będzie niższa, to musimy to zrobić. Jacek Ozdoba przygotował znakomity projekt, który w zadziwiająco prosty sposób pozwala na zawieszenie konsekwencji wynikających z pakietu klimatyczno-energetycznego w postaci systemu ETS, tego haraczu, które muszą kupować i płacić polskie przedsiębiorstwa i ostatecznie wszyscy Polacy. W najbliższych dniach w szczegółach zaprezentujemy go Państwu – powiedział minister sprawiedliwości.

Mechanizm ETS to część unijnego Pakietu Klimatycznego, który Polska zaakceptowała za rządów koalicji Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego. Solidarna Polska już wówczas protestowała przeciwko wdrożeniu szkodliwych dla naszego kraju przepisów.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl