Z. Ziobro chce lepszej weryfikacji biegłych

Minister sprawiedliwości – jak dowiedział się dziennik „Rzeczpospolita” – napisał wytyczne do prezesów sądów, że chce lepszej weryfikacji biegłych i rezygnacji z usług najgorszych. Chodzi o niezwłoczne informowanie o nieterminowych i nierzetelnych ekspertyzach oraz o wyrokach przewlekłych z powodu opieszałości biegłego.

Środowisko sędziowskie, a także biegli zmian nie krytykują, ale wskazują, że ekspertom trzeba więcej zapłacić oraz należy zmienić przepisy.

Działania ministra Zbigniewa Ziobry trafiają w sedno zmian potrzebnych do usprawnienia funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości – podkreślił mec. Piotr Andrzejewski, prawnik.

Sposób funkcjonowania sądów powinien być jednak ciągle monitorowany i weryfikowany ze strony resortu. Nie ogranicza to w niczym niezawisłości sędziowskiej. Natomiast na pewno przyczyni się do bardziej szybkiego, sprawnego i skutecznego formułowania przez sąd tego, co należy do jego uprawnień, ale i obowiązków. Przewlekłość postępowań sądowych, nieterminowość bądź zbytnia opieszałość funkcjonowania biegłych, którym opinia jest zlecana czy pozyskiwania dowodów, jest jednym z mankamentów naszego wymiaru sprawiedliwości – wskazał mec. Piotr Andrzejewski.

Jak podaje „Rzeczpospolita”, rząd Prawa i Sprawiedliwości pracuje nad nową ustawą o biegłych.

RIRM

drukuj