fot. PAP/Grzegorz Momot

Zimowy krajobraz, ale pogodnie i słonecznie

Zachmurzenie będzie na ogół małe i umiarkowane, duże pojawi się jedynie miejscami. W nocy, jak powiedział synoptyk IMGW Kamil Walczak, temperatura na południowym wschodzie spadnie do minus 15 st. C, w rejonie Karpat nawet do minus 18.

Rano mogą utrzymywać się jeszcze stopniowo zanikające mgły ograniczające widzialność do 300 metrów.

„Słaby, wręcz symboliczny, śnieg możliwy jedynie na wschodzie kraju” – zaznaczył Kamil Walczak z Centralnego Biura Prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Temperatura maksymalna w środę wyniesie od ok. minus 3 stopni Celsjusza na południowym wschodzie kraju do 2 stopni na plusie na zachodzie i na Wybrzeżu. W rejonach podgórskich Karpat, zwłaszcza na Podhalu, będzie zimniej. Tam w najcieplejszym momencie dnia zaledwie ok. minus 6 stopni Celsjusza.

Kamil Walczak zaznaczył, że choć na rzekach i jeziorach pojawiły się zjawiska lodowe, to lód jest dość słaby, stąd apele, do których przyłącza się IMGW, o niewchodzenie na lód.

Wiatr w środę będzie słaby i umiarkowany. Jedynie nad samym morzem porywisty, z kierunków południowych.

Noc ze środy na czwartek z zachmurzeniem umiarkowanym, bez opadów.

„Będą się tworzyć lokalne mgły, zwłaszcza w centralnej Polsce, ograniczające widzialność do ok. 500 m. One nie będą tak uciążliwe jak poprzedniej nocy” – powiedział Kamil Walczak.

Synoptyk IMGW przekazał, że to będzie kolejna mroźna noc.

„Temperatura minimalna wyniesie od ok. minus 15 stopni Celsjusza na południowym wschodzie, i to nie tylko w obszarach podgórskich, do ok. minus 4-5 stopni Celsjusza na zachodzie i na północy kraju. Najcieplej będzie na Wybrzeżu. Tam minus 2 stopnie. Natomiast w rejonach podgórskich Karpat można się spodziewać spadku temperatury nawet do minus 18 stopni Celsjusza” – ostrzegł, przypominając o wydanych dla obszarów podgórskich Karpat i Sudetów ostrzeżeniach przed silnym mrozem na najbliższe noce.

Wiatr będzie na ogół słaby. Jedynie nad morzem i na samych krańcach południowo-zachodnich okresami porywisty.

Mroźne noce utrzymają się przez kilka najbliższych dni. Od weekendu stopniowo będzie się ocieplać i po nim na zachodzie jest szansa nawet na 10 stopni Celsjusza na plusie. W przyszłym tygodniu może zrobić się słonecznie, niemal bezwietrznie i na plusie w całym kraju.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl