PAP/EPA

Francja sparaliżowana przez protesty

We Francji trwają protesty przeciwko podwyższeniu wieku emerytalnego. We wtorek strajkowali m.in. pracownicy sektora energetycznego, a transport w wielu miejscach kraju był poważnie utrudniony. Protestujący sprzeciwiają się podniesieniu wieku emerytalnego z 62 do 64 lat.

Demonstracje przeciwników podwyższenia wieku emerytalnego paraliżują Francję. Panuje powszechny chaos. Dochodzi do starć z policją. Według uczestników protestów podwyższenie wielu emerytalnego o dwa lata spowoduje, że emerytura przestanie być drugim życiem i stanie się poczekalnią na śmierć.

– Nie sądzę, aby ludzie zmęczyli się protestowaniem. Debata w parlamencie się rozpoczęła i myślę, że ludzie rozumieją, że muszą się zmobilizować, aby ich głos został wysłuchany w parlamencie przez posłów i przyjęcie poprawek – powiedział Patrick Nicolon, protestujący.

Podwyższenie wieku emerytalnego budzi kontrowersje w wielu krajach. Nikt nie chce pracować dłużej. Zapaść demograficzna i argument, że rozwój technologii sprawia, iż praca jest mniej uciążliwa fizycznie – nie przekonują do pracy kilka lat dłużej.

Protesty, które popiera 62 proc. społeczeństwa i 8 centrali związkowych to problem dla rządów Emmanuela Macrona, który reformę finansów publicznych stawiał w centrum kampanii wyborczej. Socjolog Grzegorz Wiński zwraca uwagę, że podwyższenie wieku emerytalnego to efekt nacisków ze strony Unii Europejskiej.

– To samo próbuje się robić w Polsce. Sami widzimy, że wpływ polityków instytucji brukselskich, jeśli chodzi o wiek emerytalny, jest nie do przecenienia – zaznaczył Grzegorz Wiński.

Francuski rząd pod ogromną presją społeczną robi mały krok wstecz. Zapowiedział już ustępstwa zakładające przejście na emeryturę w wieku 63 lat dla osób, które rozpoczęły pracę pomiędzy 20. a 21. rokiem życia.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl