fot. flickr.com

Deszczowo w całej Polsce; przejaśnienia możliwe na północy kraju

Jak informuje IMGW, północna i południowo-wschodnia Europa będą pod wpływem niżów. Pozostały obszar kontynentu znajdzie się pod wpływem wyżu rozciągającego się od Atlantyku, przez środkową Europę po Rosję.

Na północy i zachodzie Polski zaznaczać się będzie klin wyżu znad Atlantyku. Pozostały obszar kraju będzie pod wpływem płytkiej zatoki niżu, w strefie pofalowanego frontu atmosferycznego, który powoli będzie się przemieszczał na południowy wschód Polski. Na przeważający obszar Polski napływać będzie chłodne powietrze polarne morskie, jedynie przed frontem, nad południowy wschód Polski jeszcze napływać będzie ciepłe powietrze polarne morskie.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1005 hPa i będzie się wahać.

W piątek na Pomorzu, wybrzeżu, częściowo Wielkopolsce, Ziemi Lubuskiej, Kujawach i Warmii zachmurzenie przeważnie umiarkowane, a słabe opady deszczu możliwe głównie na wschodnim wybrzeżu i Warmii. Na pozostałym obszarze zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami powoli przemieszczającymi się od północnego zachodu oraz okresami opady deszczu. Większe przejaśnienia możliwe także na krańcach południowo-wschodnich. W Kotlinie Kłodzkiej oraz na południu Opolszczyzny opady deszczu miejscami o natężeniu umiarkowanym i tutaj przewidywana ich wysokość do 20 mm. W Karpatach, na wschodzie Małopolski, Podkarpaciu oraz w rejonie Roztocza burze z opadami deszczu do 15 mm. Temperatura maksymalna od 15 st., 18 st. miejscami na północnym wschodzie, w centrum i na południowym zachodzie i 19 st., 21 st. na zachodzie i w północy do 24 st. na krańcach południowo-wschodnich. Wiatr słaby, z kierunków północnych, na wybrzeżu wiatr okresami umiarkowany, z kierunków zachodnich. W czasie burz porywy wiatru do 60 km/h.

W nocy z piątku na sobotę na wschodzie, południowym wschodzie, południu oraz częściowo w centrum zachmurzenie przeważnie duże oraz okresami opady deszczu. Na pozostałym obszarze zachmurzenie na ogół małe i umiarkowane, jedynie miejscami wzrastające do dużego z możliwością słabych opadów deszczu, głównie nad na zachodnim wybrzeżu. Na północy i zachodzie lokalnie mgła ograniczająca widzialność do 300 m. Temperatura minimalna od 7 st. miejscami na północnym wschodzie do 10 st., 15 st. na przeważającym obszarze i 17 st. na krańcach południowo-wschodnich. Wiatr słaby, zmienny z przewagą kierunków północnych i zachodnich.

PAP/RIRM

drukuj