ZHP: Betlejemskie Światło Pokoju w tym roku pod hasłem „Światło Nadziei”
Harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego po raz 31. włączą się w międzynarodową sztafetę Betlejemskiego Światła Pokoju. Do Polski dotrze ono 12 grudnia. Sztafecie towarzyszy jej przesłanie „Światło Nadziei” – poinformował ZHP.
W Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem płonie wieczny ogień. Właśnie od niego co roku zapala się płomień, który obiega świat, niesiony przez skautów z wielu krajów i kontynentów.
W Polsce Betlejemskie Światło Pokoju rozpocznie swoją drogę 12 grudnia w Zakopanem. Przedstawiciele władz ZHP otrzymają je tam od słowackich skautów. Z tego miejsca po raz 31. ruszy sztafeta Światła, aby płomień pokoju dotarł do wszystkich, którzy chcą go przyjąć. W tym roku towarzyszy jej przesłanie „Światło Nadziei”
„Chcemy, aby «Światło» było motywacją i siłą do pokonywania trudności. W dobie panującego niepokoju ma ono stać się iskrą, która zatli się w sercu każdego z nas i pomoże nam stawić czoła wyzwaniom” – wskazał ZHP.
Podkreślono, że przekazanie płomienia Betlejemskiego Światło Pokoju ma dać wszystkim „Światło Nadziei” na lepszy świat.
„Światło przekazywane z rąk do rąk wyraża naszą nadzieję, że przyjdzie taki czas, iż będziemy mogli na nowo cieszyć się sobą, podawać sobie ręce i wymieniać uściski. Świat, gdzie braterstwo, służba i pomoc – ideały tak bliskie każdemu harcerzowi – staną się fundamentem nowych relacji i zasad funkcjonowania” – wskazano w komunikacie.
Harcerze zwrócili uwagę, że przekazanie płomienia Betlejemskiego Światło Pokoju jest także okazją do pytania samego siebie o jego relacje z innymi.
„Niosąc innym «Światło Nadziei» sami pragniemy się nieustannie rozwijać i pracować nad sobą. To pragnienie wraz ze «Światłem», przekazujemy dalej, by każdy potrafił stawać sobie wymagania, nawet, jeśli inni od niego tego nie wymagaj” – zaznaczyli harcerze.
Związek Harcerstwa Polskiego to największa w Polsce młodzieżowa organizacja, która zrzesza ponad 100 tysięcy członków. Od ponad stu lat ZHP wspiera rozwój dzieci i młodzieży, kształtuje proaktywną postawę oraz umożliwia zdobycie wiedzy i umiejętności niezbędnych w dorosłym życiu.
PAP