fot. PAP/Artur Reszko

Harcerze przekazali Betlejemskie Światło Pokoju na Białoruś

Harcerze z ZHP przekazali w środę Betlejemskie Światło Pokoju na Białoruś. Uroczystość odbyła się na przejściu granicznym w Kuźnicy (Podlaskie); uczestniczyła w niej delegacja polskich harcerzy z Grodna.

W przekazaniu światła wzięło udział ok. pięćdziesięciu harcerzy m.in. z Białegostoku, Lipska, Nowego Dworu i Kuźnicy. Po światło betlejemskie przyjechała czteroosobowa grupa polskich harcerzy i konsul z Grodna.

Zastępca komendanta Chorągwi Białostockiej ZHP Andrzej Bajkowski powiedział, że ogień przekazano tradycyjnie – od lampki do lampki. Mówił, że harcerze zawiozą światło do katedry w Grodnie, przekażą je też polskim drużynom harcerskim i mniejszości polskiej na Białorusi.

Podczas wspólnego spotkania harcerzy w Kuźnicy – jak dodał Bajkowski – nie zabrakło też wspólnego śpiewania kolęd i składania świątecznych życzeń. Na zakończenie utworzono harcerski krąg.

W ubiegłym tygodniu harcerze ZHP z Suwalszczyzny przekazali światło na dawnym przejściu granicznym w Budzisku skautom litewskim i polskim harcerzom z Litwy.

Tradycyjnie, 23 grudnia, na dziedzińcu Pałacu Branickich w Białymstoku, od Betlejemskiego Światła Pokoju zostanie zapalone wielkie harcerskie ognisko. Każdy mieszkaniec miasta będzie mógł wtedy zabrać ogień do domu. Harcerze przekażą światło także władzom kościelnym i samorządowym.

Betlejemskie Światło Pokoju jest symbolem radości, braterstwa, pokoju i wspólnoty. Idea Betlejemskiego Światła Pokoju narodziła się w Austrii, gdzie w 1986 roku w intencji niewidomych dzieci przewieziono płomień z groty betlejemskiej – miejsca narodzin Chrystusa. Dwa lata później austriaccy skauci sami pojechali po Światło do Betlejem. Od tego czasu trafia ono do Wiednia co roku, a skauci z różnych krajów roznoszą Światło po Europie.

W tym roku akcja odbywa się po raz 26. Tegoroczne hasło towarzyszące przekazaniu światła to: „Odważnie twórzmy pokój”.

PAP/RIRM

drukuj