fot. prezydent.pl

Para prezydencka przyjęła od harcerzy Betlejemskie Światło Pokoju

Życzę wam, żebyście wokół Betlejemskiego Światła Pokoju tworzyli wielką wspólnotę polskich harcerzy, mających te same ideały, chcących nieść dobro i być ludźmi prawymi – powiedział prezydent Andrzej Duda, który wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą przyjął światło z rąk harcerzy.

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda otrzymał od harcerzy ze Związku Harcerstwa Polskiego Betlejemskie Światło Pokoju. W uroczystości w Pałacu Prezydenckim wzięli udział również przedstawiciele innych organizacji harcerskich i skautowych.

Hasłem tegorocznego Betlejemskiego Światła Pokoju są słowa „W Tobie jest światło”. Prezydent Andrzej Duda nawiązał do nich, dziękując za otrzymane od harcerzy światło.

„To jest szczególne przesłanie, zwłaszcza dla skautów, dla harcerzy. Światło jest w tobie, tzn. nadzieja jest w tobie. To ty swoją postawą, swoją służbą dajesz nadzieję, dajesz ciepło innym ludziom, przenosisz ją tak, jak przenosi się braterstwo między harcerzami. Wraz ze światłem wędruje nadzieja na dobry świat, na dobre życie, na świat pełen dobra i blasku” – powiedział prezydent do harcerzy.

Prezydent przypomniał, że w nadchodzącym roku będzie obchodzone nie tylko 100-lecie odzyskania niepodległości, lecz także 100-lecie powstania Związku Harcerstwa Polskiego.

„Życzę, żeby to był wspaniały rok dla wszystkich polskich harcerzy, dla wszystkich organizacji skautowych, jakie w naszym kraju działają” – mówił prezydent.

Andrzej Duda życzył również harcerzom, żeby wokół Betlejemskiego Światła Pokoju tworzyli wielką wspólnotę polskich skautów, polskich harcerzy, którzy „mają te same ideały, którzy chcą nieść dobro, chcą być ludźmi prawymi, chcą być wzorem do naśladowania, pomocą dla innych”.

„Bądźcie strażnikami tego światła nadziei i pokoju” – apelował.

„Jesteśmy wielką harcerską rodziną” – dodała małżonka prezydenta Agata Kornhauser-Duda.

W imieniu harcerzy świąteczne życzenia parze prezydenckiej złożył komendant główny organizacji skautowej Royal Rangers Polska harcmistrz Jan Zając.

„Każdy z nas chciałby innego prezentu. Nie jestem w stanie sobie wyobrazić, jakiego prezentu chciałby pan prezydent” – powiedział Jan Zając.

Nawiązując do słów Ewangelii św. Mateusza, dodał, że „jeśli <<szukamy królestwa Bożego i Jego sprawiedliwości>>, to jest tak, jakby ktoś zadzwonił do drzwi; otwieramy, a tam stoi wielkie pudło – taki niesamowity prezent dla każdego z nas. Są tam te rzeczy, których pragniemy, nasze marzenia”.

Jan Zając życzył parze prezydenckiej i wszystkim obecnym znalezienia czasu na szukanie królestwa Bożego i Jego sprawiedliwości, a wtedy „wszystko to, czego pragniemy, co jest naszym marzeniem, Bóg nam da, bo to jest Boża obietnica”.

Po raz pierwszy Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano w 1986 r. w Austrii. Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy.

Co roku chłopiec lub dziewczynka odbierają światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Później trafia ono do Wiednia, skąd uroczyście jest przekazywane mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich.

Związek Harcerstwa Polskiego organizuje sztafetę Betlejemskiego Światła Pokoju od 1991 r. Polscy harcerze tradycyjnie dostają światło od słowackich skautów. Odbierają je naprzemiennie raz na Słowacji, raz w Polsce. W tym roku uroczyste przekazanie miało miejsce w Zakopanem w sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach. Światło z Polski zostanie przekazane dalej – na wschód: do Rosji, na Litwę, Ukrainę i Białoruś, na zachód do Niemiec, a także na północ do Danii.

PAP/RIRM

drukuj