By Przykuta - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=17214564

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” wrócił na sale prób i planuje występy

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. St. Hadyny – który tak jak inne instytucje kultury w połowie marca zawiesił działalność artystyczną – wrócił na sale prób, a w połowie sierpnia br. ma dać pierwsze plenerowe koncerty.

Jak poinformowała w piątek rzeczniczka zespołu Agnieszka Kukuła, pierwsze spotkania z publicznością od czasu zawieszenia występów w związku z epidemią, odbędą się 14 sierpnia (w ramach Festiwalu Sztuki Wokalnej im. Anny Kościelniak w amfiteatrze w Rabce Zdroju) i 15 sierpnia (uroczysty koncert chóru i orkiestry w ogrodach przy Parafii Narodzenia NMP w Bełchatowie).

Przechodząc obok naszej siedziby można już usłyszeć i zobaczyć artystów. "Słoneczna Republika" wraca do życia, a już niebawem zobaczymy się ponownie na scenie! <3

Opublikowany przez Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny Środa, 5 sierpnia 2020

Kolejny koncert zaplanowany jest 5 września na Jasnej Górze podczas Dożynek Jasnogórskich.

Agnieszka Kukuła podała, że pierwsze zajęcia w siedzibie zespołu w zespole pałacowo-parkowym w Koszęcinie (Śląskie) odbyły się już w czerwcu. Artyści wrócili na sale prób w systemie rotacyjnym, w małych grupach umożliwiających zachowanie odpowiednego dystansu i zasad bezpieczeństwa. Po lipcowym urlopie obecny powrót do zajęć odbywa się według tych samych reguł.

Na przełomie sierpnia i września artyści będą realizować nagrania filmowe, w ramach projektów dofinasowanych ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dwa z nich związane były z planowanymi podróżami zagranicznymi do Japonii i Gruzji, kolejny – w ramach programu „Niepodległa” – zakładał udział kilkutysięcznej publiczności w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

„Z oczywistych względów projekty nie mogą zostać zrealizowane w zakładanej wcześniej formule, stąd zespół postanowił przenieść je do przestrzeni wirtualnej. Efekty jeszcze w tym roku będą dostępne na stronie internetowej zespołu i w mediach społecznościowych” – zapowiedziała Agnieszka Kukuła.

Jesienią będzie można zobaczyć online m.in. trzy koncerty z udziałem zespołu, organizowane przez Stowarzyszenie Wspólnota „Gaude Mater” z Częstochowy w ramach projektu „Kultura w sieci”. W namiocie koncertowym w Koszęcinie planowane są kameralne koncerty – również do udostępnienia przez internet. Późną jesienią zespół będzie kontynuował w studio współpracę z jednym z polskich raperów.

W połowie marca br., w związku z ograniczeniem bieżącej działalności instytucji kultury, zespół rozpoczął m.in. systematyczne udostępnianie w swoich mediach społecznościowych ciekawostek, wydawnictw, konkursów i zadań dla dzieci z zakresu kultury regionalnej.

Zespół uczestniczył także w kilku projektach muzycznych, które odbywały się online, m.in. charytatywnym kwietniowym „Koncercie dla bohaterów” z udziałem kilkudziesięciu gwiazd polskiej sceny muzycznej, który obejrzało pół miliona internautów i widzów jednej ze stacji telewizyjnych.

„+Śląsk+ promował w intrenecie także swoje przebojowe piosenki. (…) Wielki przebój, +Karolinkę+, zarejestrowaną przez chór i orkiestrę online, wyświetliło prawie 200 tys. internautów” – zaznaczyła Agnieszka Kukuła.

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” to ceniony na całym świecie ambasador polskiej kultury. Prezentuje bogactwo źródeł kultury śląskiej na tle spuścizny innych regionów kraju. Ponad stuosobowy skład artystyczny obejmuje chór, balet i orkiestrę. Poziom artystyczny zespołu przyniósł mu liczne nagrody i dyplomy honorowe.

„Śląsk” odwiedził dotychczas 44 kraje na pięciu kontynentach, dał ponad 8 tys. koncertów dla ponad 26 mln widzów. Mieszczącą się w Koszęcinie (Śląskie) siedzibę zespołu można zwiedzać za pośrednictwem dostępnego na jego stronie spaceru wirtualnego.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl