fot. pixabay.com

S. Gadomski: W ostatnich dniach notujemy rekordy zakażeń COVID-19. Wprowadzamy obostrzenia lokalne

Niestety w ostatnich dniach notujemy rekordy zakażeń COVID-19. Tylko dziś mamy 809 nowych zachorowań, większość na Śląsku, w Małopolsce i województwie mazowieckim. Większość to ogniska regionalne. Od dawna zapowiadaliśmy pewne obostrzenia lokalne i to realizujemy. W sobotę wejdzie w życie rozporządzenie w tym zakresie i będzie dotyczyło tych nielicznych powiatów – powiedział wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Ministerstwo Zdrowia zdecydowało się wprowadzić dodatkowe rygory w 19. powiatach z największym przyrostem zakażeń.

– W tej chwili mamy objętych restrykcjami 19 powiatów. To dość mało, ponieważ w Polsce mamy ponad 300 powiatów więc te restrykcje pojawią się w niewielkiej ilości. Powiaty natomiast dzielimy na dwie grupy: strefę czerwoną i strefę żółtą. Ta pierwsza, czerwona to strefa, gdzie tych zakażeń jest wyjątkowo dużo. Druga, żółta jest strefą, gdzie zakażeń jest jeszcze stosunkowo niewiele w porównywaniu z czerwoną. Obostrzenia są dość restrykcyjne, ponieważ wracają ograniczenia z początku pandemii – poinformował wiceminister zdrowia.

Więcej informacji o wprowadzonych restrykcjach można znaleźć [tutaj].

https://twitter.com/MZ_GOV_PL/status/1291335712869158912

Od soboty 8 sierpnia wrócą niektóre obostrzenia związane z epidemią koronawirusa.

– Podchodzimy do tego dość restrykcyjnie, ale żeby skutecznie zwalczyć te największe ogniska jesteśmy przekonani, że wprowadzone obostrzenia nam to ułatwią. Bardzo ważną informacją, również w tych wszystkich powiatach, jest obowiązek powszechnego noszenia maseczek. Eksperci i epidemiolodzy są jednomyślni i wskazują, że jest to podstawowy wymóg zapewnienia warunków sanitarnych – wskazał polityk.

Od 1 września wejdzie w życie rozporządzenie o konieczności posiadania zaświadczenia o przeciwwskazaniach medycznych do zasłaniania nosa oraz ust.

Co w przypadku rejestracji wydarzeń weselnych i na czym będzie on polegał?

– Musimy wypracować ten rejestr. Ten obowiązek musi wynikać z przepisów prawa, a to musi wynikać z rozporządzenia ministra zdrowia. W skrócie, będzie on polegał na obowiązkowym zarejestrowaniu wesela w Inspekcji Sanitarnej. Chodzi nam o szybką interwencję w przypadku podejrzenia lub zakażenia COVID-19 wśród gości tego wydarzenia. Wiąże się to z kwestią kontroli wesel, ponieważ docierają do nas sygnały, że podczas wesel nie są przestrzegane restrykcje – wytłumaczył wiceminister zdrowia.

Całą rozmowę z wiceministrem zdrowia Sławomirem Gadomskim można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl