fot. Monika Bilska

[TYLKO U NAS] O. dr T. Rydzyk CSsR: Park Pamięci Narodowej, ale i inne dzieła to owoce wspólnoty, wspólnoty Rodziny Radia Maryja

Te piękne dzieła rodzą się ze wspólnoty, jaką stanowi Rodzina Radia Maryja. Pan Bóg daje ludziom natchnienie przez Ducha Świętego i to owocuje. W Parku Pamięci Narodowej pracuje wiele osób, którzy podpowiadają piękne rzeczy i sugerują dobre rozwiązania. Zapraszamy wszystkich na uroczystość otwarcia Parku Pamięci – mówił Dyrektor Radia Maryja o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

8 sierpnia 2020 roku odbędzie się uroczyste otwarcie Parku Pamięci Narodowej. Pamięci o wszystkich Polakach, którzy w chwili najwyższej próby człowieczeństwa, zachowali się jak trzeba – oddali życie, ponieważ ratowali drugiego człowieka.

– To wszystko zaczęło się w 1998 roku, gdy poprosiliśmy słuchaczy o świadectwa, jak zachowali się w czasie II wojny światowej. Chodziło o świadectwa ratowania swoich sąsiadów, ratowania drugiego człowieka bez względu na narodowość. W Polsce za podane szklanki wody i kromki chleba Żydom groziła kara śmierci. Pomimo tego, zachowali się jak trzeba. Były to tysiące osób. (…) W 1998 roku zaczęliśmy wydawać książki z tymi świadectwami, w tym roku ponowiliśmy wydanie w dwóch językach, polskim i angielskim, aby w świecie mogli się o tym dowiedzieć – mówił o początkach inicjatywy pamięci o. Dyrektor.

Park Pamięci Narodowej nosi nazwę „Zachowali się jak trzeba” od słów Danuty Siedzikówny ps. „Inka”, która w grypsie napisała: „Powiedzcie babci, że zachowałam się jak trzeba”.

– Nazwa Parku Pamięci Narodowej pochodzi od słów „Inki”, która w grypie napisała: „Powiedzcie babci, że zachowałam się jak trzeba”. Ona nie miała 18 lat. Wytrwała i zachowała się godnie do końca, nawet w czasie tortur. Ci, którzy mieli do niej strzelać nie wykonali swojego zadania, zrobił to dopiero oficer UB. Jej rodzice zginęli w czasie wojny. Zginęła 28 sierpnia 1946 roku w Gdańsku – przypomniał redemptorysta.

Miesiąc sierpień jest szczególny dla Polaków.

– Sierpień jest dla Polaków szczególny. W historii widzimy wielu naszych rodaków, którzy zachowali się jak trzeba. Widzimy to w historii najnowszej, bo przecież było Powstanie Warszawskie. Polacy zachowali się jak trzeba. O. Maksymilian Maria Kolbe zachował się jak trzeba, oddając życie w Oświęcimiu. 100 lat temu Polacy zachowali się jak trzeba, zatrzymali Armię Czerwoną, która szła na podbój Europy – podkreślił o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR.

Powołany w 2017 roku Instytut „Pamięć i Tożsamość” im. świętego Jana Pawła II prowadzi aktywne działania o charakterze społeczno-kulturalnym, których celem jest wzmocnienie poczucia tożsamości narodowej Polaków. W ramach statutowej działalności Instytut angażuje się w budowę nowoczesnych obiektów, umożliwiających – dzięki wykorzystaniu innowacyjnych rozwiązań i technologii – powszechny dostęp do dóbr kultury polskiej [zobacz więcej].

– W Polsce zginęło ze strony Niemców prawie 6 mln obywateli. Polacy byli mordowani. Więcej niż co piąty Polak zginął z rąk okupanta. Polaków było przed wojną 35 milionów, a po wojnie 24 miliony. Wielu zginęło, nie powróciło z Sybiru, nie powróciło z zachodu albo polegało na frontach. Ważne jest to, żeby o nich pamiętać. Po apelu z 1998 roku zgłosiło się wielu Polaków ze swoim świadectwem. Badamy te historie. Powstał Instytut „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego, aby ten Instytut istniał – mówił na antenie Radia Maryja założyciel katolickiej rozgłośni.

Misją Parku Pamięci Narodowej jest upamiętnienie bohaterstwa Polaków ratujących osoby pochodzenia żydowskiego podczas II wojny światowej.

– Otwieramy Park Pamięci Narodowej, w którym umieszczonych jest 18 457 nazwisk na tablicach, które wieczorem są podświetlone w kolorach biało-czerwonych, kolorach naszej Ojczyzny. Tam będą też nazwiska Ukraińców, którzy ratowali Polaków i za to zostali zamordowani przez rodaków. Zapraszamy wszystkich na piękną uroczystość otwarcia Parku Pamięci Narodowej w sobotę – zachęcał o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR.

Galeria zdjęciowa z Parku Pamięci dostępna [tutaj], a więcej informacji o miejscu można uzyskać [tutaj]

Całą rozmowę z o. dr. Tadeuszem Rydzykiem CSsR z „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj