fot. Robert Sobkowicz/Nasz Dziennik

Zerowy PIT – oferta, jaką PiS kieruje do młodych

Jeszcze w tym roku, przed wyborami parlamentarnymi, Prawo i Sprawiedliwość chce wprowadzić zerowy PIT dla osób do 26. roku życia. Rozwiązanie ma zachęcić młodych do pozostania w kraju. 

Zerowy PIT do 26. roku życia to oferta, jaką PiS kieruje do młodych.

– Z jednej strony jest to ułatwiony start w dorosłość, a z drugiej strony ma to zachęcić młodych ludzi do pozostania w kraju i nieemigrowania – podkreśla poseł PiS Bartłomiej Wróblewski.

Darmowy PIT to brak ZUS, co oznacza dodatkowe pieniądze, które zostają w kieszeni młodych – mówi Małgorzata Popławska z Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

– ZUS jest dość dużym kosztem pracy. W Polsce stanowi to znaczący odsetek wypłacanej później pensji, więc przede wszystkim przełoży się to na wzrost wynagrodzenia tzw. netto, czyli pobieranego do ręki – tłumaczy Małgorzata Popławska.

Według zapowiedzi PiS, zerowy PIT nie będzie obejmował tych młodych, których łączne wynagrodzenie w ciągu roku przekracza 85 tys. złotych.

– Myślę, że młodzi ludzie bardzo rzadko zarabiają takie pieniądze i jest to zabezpieczenie przed nadużyciami – mówi radny Leszna Adam Kośmider.

Zgodnie z zapowiedziami szefa rządu Matusza Morawieckiego, zerowy PIT dla osób młodych ma wejść w życie latem tego roku.

TV Trwam News/RIRM

drukuj