fot. pixabay.com

Zebranie RPP – niewykluczone, że dojdzie do kolejnej podwyżki stóp procentowych

Dziś zbiera się Rada Polityki Pieniężnej. Ekonomiści spodziewają się, że jej członkowie dokonają kolejnej podwyżki stóp procentowych.

Do tej pory Rada Polityki Pieniężnej podwyższyła stopy procentowe dwukrotnie – w październiku i w listopadzie 2021 roku. Obecnie główna stopa banku centralnego wynosi 1,25 proc.

Cykl podwyżek ma być kontynuowany do momentu opanowania inflacji, która w listopadzie br. – według szybkiego szacunku GUS – wyniosła aż 7,7 proc.

Dr Marian Szołucha, ekonomista, mówi, że kolejna podwyżka stóp procentowych jest nieunikniona. Ekspert wskazuje, że przyniesie ona jednak nie tylko pozytywne skutki.

– Na pewno przełoży się to bezpośrednio i bardzo szybko na raty kredytobiorców zarówno gospodarstw domowych, jak i przedsiębiorstw. Oczywiście raty będą wyższe. Wyższa stopa procentowa powinna spowodować umocnienie złotego. Ostatnio obserwujemy, że polska waluta się osłabia. Oznacza to niższe ceny towarów importowanych, ale również mniejszą konkurencyjność naszego eksportu. Nie wszyscy mogą się cieszyć z tej podwyżki. Prawdopodobnie podwyżka stóp procentowych wyhamuje inflację – tłumaczy dr Marian Szołucha.

Ekonomista przypomina też, że na inflację wpływa wiele czynników. Wśród nich są m.in. unijna polityka klimatyczna, wysokość podatków oraz ceny surowców naturalnych. Rząd dostrzegł problem i ogłosił tarczę antyinflacyjną.

RIRM

drukuj