fot. PAP/EPA

Polityczna zmiana w Niemczech

Dziś Olaf Scholz z SPD ma zostać wybrany przez Bundestag na kanclerza, a nowy niemiecki rząd rozpocznie pracę.

Kończy się 16-letnia kadencja Angeli Merkel, która zrezygnowała z kierowania CDU. Dziś na nowego kanclerza zostanie zaprzysiężony Olaf Scholz. Jednocześnie zaprzysiężony zostanie nowy rząd. Umowa koalicyjna niemieckich partii była negocjowana przez wiele tygodni. Ostatecznie partie SPD, Zielonych i FDP podpisały 177-stronicowy dokument. [czytaj więcej] https://www.radiomaryja.pl/informacje/niemieckie-partie-podpisaly-umowe-koalicyjna/

– Jeśli uda nam się kontynuować dobrą współpracę, którą widzieliśmy podczas tworzenia rządu, będzie to doskonały czas na zadania, które czekają nas na początku lat dwudziestych – mówił Olaf Scholz.

Nowa koalicja już teraz obiera kierunek przeciwko życiu nienarodzonych dzieci. Chce przeforsować zniesienie zakazu reklamowania tzw. aborcji. W umowie koalicyjnej zapisano, że płaca minimalna ma szybko wzrosnąć do 12 euro za godzinę. Rocznie ma powstawać 400 tys. nowych mieszkań – wskazał politolog prof. Paweł Turczyński.

– Pakiet ofert, podniesiona płaca minimalna, oferty dla migrantów, ułatwienie procedur azylowych, ułatwienie napływu pracowników wykwalifikowanych jest świadectwem tego, że niemiecka gospodarka potrzebuje jednak tego zewnętrznego zasilania, więc ta bardzo hojna oferta socjalna wydaje mi się być w tym kierunku adresowana – ocenił prof. Paweł Turczyński.

W podpisanej umowie koalicyjnej partie chcą między innymi zaostrzenia działań w zakresie klimatu i restrukturyzacji przemysłu. Do 2030 roku Niemcy mają uzyskiwać 80 procent energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii.

– Dążenie SDP i Zielonych do zwiększenia roli źródeł odnawialnych w produkcji energii elektrycznej musi prowadzić do drożyzny i do zawirowań na rynku energetycznym – zaznaczył dr Piotr Gawryszczak.

Przykłady mieliśmy minionej zimy w Szwecji, która już zrezygnowała z kopalnych źródeł energii i atomu – przypomniał dr Piotr Gawryszczak.

– Niemcy stale inwestują w nowe kopalnie węgla brunatnego. W związku z tym nie wydaje się to możliwe, żeby w ciągu ośmiu lat rząd doprowadził do tego, o czym mówił w swoich założeniach ideowych – zwrócił uwagę dr Piotr Gawryszczak.

Partnerzy koalicyjni chcą forsować federalną wizję Unii Europejskiej. Wśród stolic, które jako pierwsze odwiedzi nowy niemiecki kanclerz, będzie Warszawa. Olaf Scholz – według mediów – ma dotrzeć do Polski w najbliższą niedzielę.

TV Trwam News

drukuj