fot. https://twitter.com/StZaryn

Podkarpackie: Zatrzymano kurierów czekających na nielegalnych imigrantów

W okolicach Medyki (Podkarpackie) Straż Graniczna zatrzymała troje cudzoziemców, którzy z rejonu granicy państwa zamierzali odebrać nielegalnych imigrantów – poinformowała rzeczniczka Bieszczadzkiego Oddziału SG mjr Elżbieta Pikor.

Jak zaznaczyła, w tym samym czasie, po stronie ukraińskiej tamtejsze służby zatrzymały dwóch Turków; planowali pieszo przekroczyć granicę z Polską.

„Współdziałanie służb granicznych po polskiej i ukraińskiej stronie granicy przyniosło efekt” – zauważyła rzeczniczka.

Patrol SG wyposażony w kamery termowizyjne w okolicy Medyki zauważył samochód podjeżdżający w rejon granicy. Po wylegitymowaniu okazało się, że autem na polskich numerach rejestracyjnych podróżuje troje Ukraińców; 31-letnia kobieta oraz dwaj 34-letni mężczyźni.

„Kilka dni wcześniej, legalnie przyjechali oni do Polski po to, aby >>odebrać<< imigrantów spod >>zielonej granicy<< i przewieźć samochodem na zachód Europy” – wyjaśniła mjr Pikor.

Zatrzymani przyznali się, że za pomoc mieli otrzymać po tysiąc euro od osoby.

„Aktualnie to typowy modus operandi dotyczący przekroczeń granicy z Ukrainy przez obywateli Turcji” – dodała rzeczniczka.

Kurierzy dobrowolnie poddali się karze 10 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na okres trzech lat. Zostali zobowiązani do powrotu na Ukrainę oraz otrzymali zakaz wjazdu do państw strefy Schengen przez najbliższe pięć lat.

Od początku tego roku funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału SG zatrzymali 22 organizatorów nielegalnego przekraczania granicy.

PAP

drukuj