fot. youtube.com

SG zatrzymała dwóch mężczyzn, którzy przeszli zieloną granicę, i dwóch organizatorów przerzutu

Dwóch mężczyzn, którzy przekroczyli tzw. zieloną granicę polsko-ukraińską, zatrzymał patrol Straży Granicznej z Krościenka (Podkarpackie). To Turek i Bośniak. Zatrzymano także dwóch organizatorów przerzutu przez granicę.

Jak poinformowała w PAP rzecznik Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej mjr SG Elżbieta Pikor, zatrzymani w okolicach Bandrowa Narodowego (pow. bieszczadzki) nielegalni imigranci mają 47 i 63 lata. Jeden to obywatel Turcji, drugi – Bośni i Hercegowiny. Nie mieli przy sobie ani pieniędzy, ani dokumentów.

„W tym samym czasie inny patrol SG w rejonie stacji paliw w Ustrzykach Dolnych zatrzymał dwóch obywateli Turcji, którzy – jak się okazało – przyjechali samochodem po odbiór imigrantów. Z ich dokumentów pobytowych wynika, że przebywają w UE legalnie, w Niemczech” – mówiła mjr Elżbieta Pikor.

Dodała, że wszyscy przyznali się do popełnienia nielegalnych czynów – dwóch do nielegalnego przekroczenia tzw. zielonej granicy państwa, a dwóch do organizowania przerzutu.

Jeden z imigrantów – Turek – w związku z wcześniej popełnionymi przestępstwami jest w dyspozycji Prokuratury Rejonowej w Lesku. Natomiast Bośniak wrócił w ramach readmisji na Ukrainę.

Organizatorzy przerzutu zostali decyzją Prokuratury Rejonowej w Lesku ukarani mandatami po 800 złotych każdy i wrócili do Niemiec.

Mjr Pikor podała statystykę, z której wynika, że od początku tego roku funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali 46 cudzoziemców, którzy nielegalnie przekroczyli granicę z Ukrainy. Wszyscy mieli zamiar przedostać się na zachód Europy.

PAP/RIRM

drukuj