fot. Ewa Sądej / Nasz Dziennik

Dolnośląskie: Straż Graniczna zatrzymała pięciu Syryjczyków, którzy usiłowali nielegalnie przekroczyć polsko-niemiecką granicę

Pięciu Syryjczyków, którzy wjechali do Polski nielegalnie i usiłowali przekroczyć polsko-niemiecką granicę, zatrzymali funkcjonariusze Straży Granicznej. Razem z nimi za pomoc w popełnieniu przestępstwa zatrzymano również obywatela Uzbekistanu.

Rzecznik prasowa komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej, mjr Joanna Konieczniak, poinformowała, że do zatrzymania doszło 2 lutego w powiecie zgorzeleckim, na jednej z dróg prowadzących do granicy z Niemcami.

„Kierujący autem osobowym 30-letni obywatel Uzbekistanu przewoził pięciu innych cudzoziemców, którzy nie posiadali przy sobie żadnych dokumentów stwierdzających tożsamość i obywatelstwo. Cudzoziemcy podają, że są obywatelami Syrii i że szlakiem bałkańskim poprzez Turcję dotarli na Słowację, gdzie otrzymali potwierdzenie pobytu cudzoziemca” – przekazała rzecznik.

Jak ustalili funkcjonariusze SG, obywatel Uzbekistanu – w celu osiągnięcia korzyści majątkowej – zabrał samochodem osobowym pięciu Syryjczyków ze Słowacji, a następnie jadąc tranzytem przez Polskę, miał przekroczyć wbrew przepisom granicę państwową z Polski do Niemiec.

Mężczyzna został zatrzymany za udzielenie pomocy w popełnieniu przestępstwa. Mjr Joanna Konieczniak dodała, że 30-latek usłyszał już zarzuty, przyznał się do nich i dobrowolnie poddał się karze jednego roku pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania kary na okres trzech lat próby.

Syryjczycy natomiast przekazani zostali na Słowację w ramach readmisji.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl