fot. https://twitter.com/StZaryn

Lubuskie: obcokrajowcy zatrzymani za próbę nielegalnego przekroczenia granicy

Funkcjonariusze SG ze Świecka (woj. lubuskie) zatrzymali czterech obywateli Iraku za usiłowanie nielegalnego przekroczenia granicy z Niemcami. Przewoził ich autem Egipcjanin – poinformowała rzeczniczka Nadodrzańskiego Oddziału SG Joanna Konieczniak.

Do zatrzymania cudzoziemców doszło we wtorek (29 marca br.) w pobliżu granicy. Kierowcą skontrolowanego tam auta był 31-letni obywatel Egiptu posiadający polską kartę pobytu, natomiast jego pasażerami czterech obywateli Iraku.

Irakijczycy w listopadzie ubiegłego roku złożyli wnioski o ochronę międzynarodową na terytorium Polski. Mają Tymczasowe Zaświadczenie Tożsamości Cudzoziemca legalizujące ich pobyt w Polsce, ale nie uprawniają one do swobodnego przekraczania granicy.

„Obywatele Iraku usłyszeli zarzut próby przekroczenia granicy wbrew przepisom. Przyznali się i dobrowolnie poddali się karze 2 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania kary na rok” – powiedziała rzeczniczka.

Dodała, że funkcjonariusze SG odwieźli cudzoziemców na dworzec PKP w Rzepinie, gdzie dodatkowo, w ramach pomocy humanitarnej, zakupili Irakijczykom bilety do Warszawy.

Obywatel Egiptu odpowie za udzielenie pomocy Irakijczykom w próbie bezprawnego przekroczenia granicy państwowej. Wobec mężczyzny prowadzone są dalsze czynności procesowe. Za to przestępstwo grozi mu do trzech lat więzienia. 

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl