fot. pixabay.com

W Niemczech odnotowano najwięcej w historii przestępstw motywowanych politycznie. W 2022 roku było ich blisko 60 tysięcy

W 2022 r. w Niemczech odnotowano 58 916 czynów karalnych o podłożu politycznym, ich liczba wzrosła o ponad 7 proc. w stosunku do 2021 r. i była najwyższa w historii prowadzonych od 2001 r. statystyk – poinformował niemiecki rząd. Ponad 4 tys. z nich zakwalifikowano jako przestępstwa z użyciem przemocy. Władze RFN szczególnie niepokoją ataki na uchodźców. Odnotowano też 2641 czynów antysemickich, to średnio siedem dziennie.

„Przestępczość o podłożu politycznym odzwierciedla konflikty społeczne w naszym kraju. Początek 2022 r. nadal upływał w cieniu pandemii COVID-19. Zdajemy sobie również sprawę z dalekosiężnych skutków zbrodniczej wojny Putina na Ukrainie na nasze społeczeństwo. Szczególnie niepokoi mnie gwałtowny wzrost ataków na uchodźców. Atakowanie osób, które znalazły w naszym kraju schronienie przed wojną i terrorem jest w najwyższym stopniu nieludzkie” – mówiła 9 maja federalna minister spraw wewnętrznych, Nancy Faeser.

Liczba czynów karalnych wymierzonych w uchodźców wzrosła w Niemczech w 2022 r. o 9 proc., liczba przestępstw z użyciem przemocy – o 22 proc. – wynika z corocznego raportu Federalnego Urzędu Kryminalnego (BKA). Odnotowano też 5510 przestępstw na tle politycznym, które miały związek z wojną na Ukrainie.

Widzimy znaczny wzrost przestępczości, która nie może zostać przyporządkowana do tradycyjnych kategorii prawicowego i lewicowego ekstremizmu – podkreśliła minister. Do tej grupy zaliczono ponad 24 tys. czynów karalnych, znaczna część z nich była związana z protestami przeciwko restrykcjom związanym z pandemią COVID-19, polityce klimatycznej i energetycznej czy rosnącym kosztom życia – dodała Faeser.

Największym zagrożeniem dla niemieckiego społeczeństwa wciąż pozostaje jednak prawicowy ekstremizm – ostrzegła minister. Do tej kategorii zaliczono ponad 23 tys. przestępstw – informuje BKA. 41 proc. ofiar przestępstw z użyciem przemocy zostało poszkodowanych przez sprawców wywodzących się ze skrajnie prawicowych kręgów.

Ponad 11,5 tys. czynów zakwalifikowano jako „przestępstwa motywowane nienawiścią”; ich liczba wzrosła o 10 proc. w stosunku do poprzedniego roku; trzy czwarte z nich łączono z prawicowym ekstremizmem. W 2022 r. odnotowano 1865 przestępstw przypisywanych osobom związanym ze skrajnie prawicowym ruchem tzw. Obywateli Rzeszy – to wzrost o blisko 40 procent. Wśród nich jest kilkadziesiąt osób zatrzymanych w grudniu ubiegłego roku, które oskarżono m.in. o planowanie zamachu stanu.

Przestępczość o charakterze antysemickim spadła o 12,75 proc. – w 2022 r. odnotowano 2641 takich czynów (średnio siedem dziennie). Zdecydowana większość z nich (ok. 84 proc.) była związana z prawicowym ekstremizmem, mniejsza część z islamskim radykalizmem – wynika ze sprawozdania BKA. Do 88 (z 64 w 2021 r.) wzrosła jednak liczba antysemickich przestępstw z użyciem przemocy. W 61 przypadkach doszło do uszkodzenia ciała.

Podczas protestów klimatycznych odnotowano ponad 1,7 tys. czynów zabronionych, z których ponad 80 proc. łączonych jest z lewicowym ekstremizmem.

„W 2022 r. mieliśmy do czynienia z ponownym nowym rekordem liczby przestępstw motywowanych politycznie. Istnieje również tendencja do radykalizacji części społeczeństwa. (…) Te zmiany należy traktować bardzo poważnie. (…) Walka z przestępczością o podłożu politycznym pozostaje priorytetem BKA i innych organów bezpieczeństwa” – mówił dyrektor BKA, Holger Muench.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl