fot. flickr.com

Agencja S&P zmienia prognozy gospodarcze dla Polski

Agencja Standard & Poor’s obniżyła nieznacznie prognozę PKB Polski na 2017 i 2018 r. Według agencji, nasze PKB za u.br. ma wynieść 2,8 proc., a w obecnym 3,2 proc. S&P nie zmieniła długoterminowego i krótkoterminowego ratingu Polski. W piątek przeglądu ratingu Polski dokonają agencje Fitch oraz Moody’s.

Europoseł Zbigniew Kuźmiuk, ekonomista, zwraca uwagę, że rząd spodziewał obniżenia poziomu wzrostu PKB na 2016 r. Ekspert z nadzieją patrzy na to, co przyniesie ten rok.

Minister finansów potwierdził już, że ten wzrost będzie niższy niż 3 proc. PKB. To wynika z zapaści inwestycyjnej, głównie inwestycji finansowanych ze środków europejskich. Tutaj z niejasnych powodów mamy spore opóźnienie ze strony samorządów i te opóźnienia będą nadrabiane w 2017 r. Jeżeli chodzi o poziom wzrostu w 2017 r., to myślę, że wynik będzie lepszy niż prognozuje to agencja i będzie w granicach tego poziomu, który został zapisany w budżecie. Przypomnę, że w budżecie na 2017 r. ten wzrost został zapisany na poziomie 3,6 proc. PKB – wskazuje Zbigniew Kuźmiuk.

Z szacunku Banku Światowego wynika, że w tym roku wzrost gospodarczy Polski przyspieszy do 3,1 proc. z 2,5 proc. szacowanych na 2016 rok.

RIRM

drukuj