fot. PAP/EPA

Papież: Pismo Święte przestrzega nas przed fałszywymi nadziejami

Podczas audiencji generalnej w Watykanie Ojciec Święty zaznaczył, że żywienie nadziei jest podstawową potrzebą człowieka. Ważne jednak, aby ta nadzieja była pokładana w tym, co naprawdę może pomóc żyć i nadać sens naszej egzystencji.

Jak mówił Ojciec Święty Pismo Święte przestrzega nas przed fałszywymi nadziejami, jakie przedstawia nam świat, demaskując ich bezużyteczność i ukazując ich nonsens. Papież nawiązał przy tym do Psalmu 15.

– Przesłanie Psalmu jest bardzo jasne: jeśli pokładamy nadzieję w bożkach, to stajemy się tak jak one: pustymi obrazami z rękoma, które nie dotykają, nogami, które nie chodzą, ustami, które nie mogą mówić. Nie mamy już nic do powiedzenia, stajemy się niezdolni by pomóc, aby zmienić stan rzeczy, by uśmiechnąć się, by dać siebie, by kochać. Ale grozi to także nam – ludziom Kościoła, kiedy stajemy się „światowi”. Trzeba pozostawać w świecie, ale bronić się przed iluzjami świata – podkreślił papież Franciszek.

Papież wskazał za psalmistą, że  musimy zaufać i pokładać nadzieję w Bogu, a On obdarzy błogosławieństwem. Biskup Rzymu pozdrowił też pielgrzymów.

Drodzy bracia i siostry, w Kościele w Polsce ten rok jest dedykowany bratu Albertowi Chmielowskiemu – w stulecie jego śmierci. Idąc za przykładem tego wielkiego świętego miłosierdzia, brata i opiekuna bezdomnych, biednych i zmarginalizowanych, nieście miłość, dobroczynność i  nadzieję wszystkim, którzy ich potrzebują. Niech Bóg wam błogosławi – powiedział Ojciec św. Franciszek zwracając się do Polaków.

Transmisję z Watykanu nadaje Radio Maryja i TV Trwam.

RIRM

drukuj