fot. R. Sobkowicz/Nasz Dziennik

ZBP: 20-procentowy wzrost liczby udzielonych kredytów mieszkaniowych  w pierwszym kwartale 2017 r.

W pierwszym kwartale tego roku liczba udzielonych kredytów mieszkaniowych wzrosła o 20 proc. wobec poprzedniego kwartału – podał Związek Banków Polskich. Od stycznia do marca 2017 roku klienci podpisali ponad 50 tys. umów. To niespotykany wzrost od boomu kredytowego z lat 2006-2008.

Związek Banków Polskich podkreśla, że wzrost kredytów mieszkaniowych to konsekwencja szczególnie wysokiego popytu na dopłaty w ramach dobiegającego końca Programu Mieszkanie dla Młodych.

Finansista Jerzy Bielewicz wskazuje z kolei, że boom mieszkaniowy to efekt większej zamożności polskiego społeczeństwa.

Mam tu na myśli program 500 plus. Jest to olbrzymi dodatek kilkudziesięciu miliardów złotych do budżetów domowych. Wiele więcej rodzin, zwłaszcza wielodzietnych, stać na zakup mieszkania. Bezrobocie jest na najniższym historycznie poziomie, w związku z tym mamy w kraju więcej osób, które zarabiają. To również się wiąże z zasobnością ich kieszeni i możliwościami finansowymi. Ponadto obecnie mamy przychylne spojrzenie obecnego rządu na kwestie mieszkaniowe, zwłaszcza młodych ludzi, którzy nabywają pierwsze mieszkanie. Mam tu na myśli program Mieszkanie plus – mówi Jerzy Bielewicz.

Zgodnie z programem Mieszkanie Plus powstaną m.in. tanie mieszkania na wynajem z możliwością nabycia do nich prawa własności.

RIRM

drukuj