fot. R. Sobkowicz/Nasz Dziennik

Rząd wkrótce przedstawi pakiet rozwiązań dla rozwoju mieszkalnictwa

Rząd przygotował pakiet rozwiązań dla rozwoju mieszkalnictwa. Już wkrótce ma go przedstawić wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.  

Według „Rzeczpospolitej”, rządowa propozycja ma zakładać m.in. dopłatę w wysokości maksymalnie 1,5 tys. zł do czynszów. Z pomocy będą mogli skorzystać najemcy mieszkań, którzy z powodu epidemii utracili dochody i nie mogą opłacać m.in. czynszu.

Takie osoby najpierw będą musiały zwrócić się do swoich gmin o dodatek mieszkaniowy. Jeśli go otrzymają, dodatek pokryje część wydatków mieszkaniowych, a resztę dopłata od państwa, przysługująca przez 6 miesięcy.

Poseł Gabriela Masłowska, wiceprzewodnicząca sejmowej komisji finansów, mówi, że pomoc państwa w zakresie regulowania rachunków mieszkaniowych jest dziś bardzo pożądana.

– Ponieważ pierwszy problem, z którym stykają się osoby, które nie mają dochodów z powodu utraty pracy, to jest strach przed niemożliwością uregulowania czynszu i narastaniem zadłużenia. Czynsze w Polsce, w stosunku do innych krajów, są dosyć wysokie i zajmują poważną pozycję w wydatkach polskich rodzin. To jest bardzo ważna, istotna sprawa – kwestia poczucia bezpieczeństwa mieszkaniowego – dlatego bardzo się trzeba z tego cieszyć, że rząd pomyślał także o tej grupie osób dotkniętych nieszczęściem w postaci choroby czy utraty pracy – zaznacza Gabriela Masłowska.

Nowe przepisy mają obowiązywać od 1 lipca, ale dopłata będzie obowiązywać od daty wprowadzenia stanu zagrożenia epidemiologicznego.

Rządowe propozycje całego pakietu mieszkaniowego oprócz dopłat do czynszów przewidują też dopłaty do gminnych czy miejskich spółek mieszkaniowych, które pozwolą budować tańsze mieszkania.

RIRM

drukuj