K. Szczerski: Polska będzie głosem regionu w RB ONZ

W Radzie Bezpieczeństwa ONZ Polska będzie mogła mówić o problemach bezpieczeństwa w regionie Europy Środkowo-Wschodniej – podkreślił w sobotę szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych wybrało w piątek, w tajnym głosowaniu, Polskę na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ na lata 2018-2019. Polska była jedynym kandydatem z grupy państw Europy Wschodniej (EEG), ubiegającym się o to miejsce.

Krzysztof Szczerski był pytany w radiowej Trójce o to, czy członkostwo Polski RB ONZ stwarza szanse na wzrost prestiżu Polski na arenie międzynarodowej. Prezydencki minister podkreślił, że wynik piątkowego głosowania to efekt zabiegów dyplomatycznych rządu i prezydenta.

To pokazuje, że jeśli mamy jakiś jasny, konkretny cel do osiągnięcia i użyjemy do tego aparatu dyplomatycznego Polski, wspólnych działań prezydenta i rządu, to ten cel jesteśmy w stanie osiągnąć” – podkreślił i dodał, że było to „ćwiczenie z globalnej dyplomacji”.

Szczerski podkreślił, że w RB ONZ Polska będzie głosem całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej.

Będzie mogła mówić o problemach bezpieczeństwa w tej części świata” – zaznaczył.

Jak dodał, to drugi, obok obecności wojsk NATO w Polsce, instrument w polityce międzynarodowej, jaki Polska zbudowała w ostatnich latach.

Przypomniał też, że do Polski zostały przesłane komunikaty z Rosji i Stanów Zjednoczonych.

W pierwszych godzinach po ogłoszeniu wyników przyszły dwa komunikaty; z Waszyngtonu i z Moskwy o tym, że chcą bardzo szybko nawiać kontakt w sprawie przyszłej polityki w Radzie Bezpieczeństwa” – powiedział.

Prezydencki minister podkreślił, że na czas kadencji Polski w Radzie, nasza placówka dyplomatyczna przy ONZ „będzie istotnie zwiększona kadrowo”.

Dopytywany, czy minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski może zostać ambasadorem Polski przy ONZ, odparł: „Przede wszystkim chcę ministrowi Waszczykowskiemu pogratulować (…) Dajmy mu dzisiaj moment satysfakcji. Za ciężką pracę należy się każdemu pochwała”.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl