Zbigniew Romaszewski spoczął na Powązkach

Zbigniew Romaszewski – legenda opozycji antykomunistycznej i wieloletni senator spoczął dziś w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach. 

Mszy żałobnej w Archikatedrze Św. Jana przewodniczył ks. bp Rafał Markowski, bp pomocniczy warszawski. Ks. infułat Jan Sikorski mówił podczas homilii, że Zbigniew Romaszewski był człowiekiem o wrażliwym, patriotycznym sercu.

– Tak jak u wielu polaków żywo zarezonowało na tak piękną i chrześcijańską treść słowa „solidarność” pobudzając jednocześnie różne ciemne siły do histerycznych siłowych reakcji. Skąd wziął to społecznikowskie, chrześcijańskie zacięcie? Wyniósł z katolickiego domu. Mimo młodzieńczych wahań i wątpliwości stawał się coraz bliższy Panu Jezusowi. Uczestniczył w życiu Kościoła i często korzystał z sakramentów świętych. Dzień przed śmiercią wziął udział w Rozmowach niedokończonych w Radiu Maryja. Były to jego pierwsze i ostatnie tego typu rozmowy, które (mam nadzieję) kończy teraz osobiście z patronką tego radia – powiedział ks. infułat Jan Sikorski.

Żegnamy jedną z legend polskiej opozycji, jednego z bohaterów polskiej drogi ku wolności – tak o zmarłym Zbigniewie Romaszewskim mówił dziś prezydent Bronisław Komorowski. Podkreślił, że Romaszewski miał ogromne zasługi w kształtowaniu postaw wrażliwości dla praw człowieka, praw obywatelskich.

Jarosław Kaczyński, prezes PiS, w mowie pożegnalnej zaznaczył, że Zbigniew Romaszewski to współczesny rycerz dobrej sprawy, obrony praw człowieka, obrony zwykłych ludzi.

– Cały czas kontynuował wysiłki zmierzające do tego, by pomagać zwykłym ludziom. Był człowiekiem, który zapisał się w polskiej historii współczesnej, historii ostatnich kilkudziesięciu lat polskiej, drodze ku wolności. Ale jednocześnie – jestem o tym głęboko przekonany – zapisał się w polskiej historii, która trwa już prawie 1050 lat. I pozostanie w niej na zawsze, jako przykład rycerza, który walczył i umiał walczyć o dobrą sprawę – powiedział Jarosław Kaczyński.

Po Mszy św. na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe. Zbigniew Romaszewski zmarł w ubiegłym tygodniu w Warszawie. Miał 74 lat.

 

 

RIRM/TV Trwam News

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl