fot. PAP/EPA

Zawieszona prezydent Brazylii gotowa na referendum

Zawieszona w maju w wykonywaniu swych obowiązków prezydent Brazylii Dilma Rousseff oświadczyła, że jest gotowa rozpisać referendum w sprawie przyspieszonych wyborów – jeśli parlament, w głosowaniu zapowiedzianym na koniec sierpnia, nie pozbawi jej władzy.

Jestem przekonana o takiej konieczności i całkowicie popieram propozycję referendum w celu zasięgnięcia opinii narodu w sprawie przyspieszonych wyborów – tłumaczy Dilma Rousseff, zawieszona prezydent Brazylii.

Taką propozycję przedstawiła prezydent Brazylii w „Przesłaniu do Senatu i narodu brazylijskiego”. Konstytucja Brazylii nie przewiduje możliwości przyspieszonych wyborów w trakcie kadencji prezydenta. Aby je przeprowadzić należałoby uchwalić poprawkę do konstytucji większością 2/3 głosów. Senat pod koniec sierpnia ma przeprowadzić głosowanie czy definitywnie pozbawić zawieszoną prezydent urzędu.

Obecna kadencja Rousseff kończy się w 2018 r. Jeśli Senat zdecyduje o jej ostatecznym usunięciu ze stanowiska głowy państwa, przez resztę kadencji władzę sprawować będzie obecny tymczasowy prezydent Michel Temer.

Prezydent Brazylii została zawieszona na czas trwania jej procesu w sprawie usunięcia z urzędu po wysunięciu przeciwko niej zarzutów defraudacji środków publicznych oraz wydatkowanie pieniędzy publicznych nieprzewidzianych w budżecie, bez zgody parlamentu.


TV Trwam News/RIRM

drukuj