fot. flickr.com

Zawiadomienie do prokuratury ws. znieważenia znaku Polski Walczącej na tle tęczowej flagi

Warszawscy radni PiS Jacek Ozdoba i Dariusz Lasocki złożili dzisiaj zawiadomienie do prokuratury w sprawie znieważenia przez posła PO-KO Piotra Misiłę symbolu Polski Walczącej, poprzez umieszczenie go na tle flagi LGBT. Podobne pismo do prokuratury wystosował też organizator Marszu Powstania Warszawskiego Robert Bąkiewicz.

W niedzielę poseł PO-KO Piotr Misiło zamieścił na swoim profilu na Twitterze grafikę, na której znak Polski Walczącej umieszczono na tle tęczowej flagi, uchodzącej za symbol LGBT. Grafikę poseł podpisał: „#ChwałaBohaterom”. Broniąc wpisu przed negatywnymi komentarzami Misiło pisał m.in.: „W 1944 stolicy bronili także geje i lesbijki. Czy się to komuś podoba czy nie. Zrozumcie to wreszcie prawicowi dyletanci”. Poinformował także, że jego dziadkowie walczyli za wolną Polskę.

„Kocham Powstańców za ich odwagę, heroiczną postawę i miłość do Polski. Kocham wszystkich Powstańców” – pisał.

W rozmowie z PAP Ozdoba ocenił, że umieszczenie przez posła Misiłę znaku Polski Walczącej na tle tęczowej flagi jest profanacją.

„Żądam od prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego natychmiastowej interwencji do władz Platformy Obywatelskiej i władz klubu PO-KO o ukaranie posła Misiło w związku ze znieważeniem symbolu chronionego prawem” – powiedział.

Dodał, że w sprawie Misiło złoży w poniedziałek w prokuraturze wniosek o analizę, czy za czyn, którego dokonał, poseł powinien zostać ukarany. Ozdoba powołuje się na ustawę o ochronie znaku Polski Walczącej z 2014 r., której art. 3.1 głosi: „Kto publicznie znieważa Znak Polski Walczącej, podlega karze grzywny”.

Łączenie symboli Powstania Warszawskiego z ideologią LGBT jest haniebne – ocenił w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

Niestety, ale w przededniu rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w haniebny sposób próbuje się do dyskusji o bohaterskich czynach warszawiaków 1944 roku wciągnąć dyskusję o ideologii LGBT, czego wyraz dał poseł Koalicji Obywatelskiej Piotr Misiło. To wysoce niepokojące, że w tak ważnych dla wielu milionów Polaków sprawach, jak walka o wolność, próbuje się umieszczać całkowicie niezwiązane z tymi wydarzeniami symbole i hasła. Piotr Misiło powinien przeprosić wszystkich warszawiaków, w szczególności żyjących powstańców warszawskich, ponieważ oni walczyli mając na ramieniu dwie barwy – bieli i czerwień – podkreślał Sebastian Kaleta.

Radny PiS-u żąda od prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego natychmiastowej interwencji do władz Platformy Obywatelskiej i władz klubu PO-KO o ukaranie posła Misiło w związku ze znieważeniem symbolu chronionego prawem

W podobnym tonie wypowiedział się również prezes stowarzyszenia Marsz Niepodległości Robert Bąkiewicz.

„Nie ma dla was żadnej świętości. Dość! Jako organizator Marszu Powstania Warszawskiego jutro składam do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Są granice prowokacji” – napisał w niedzielę na Twitterze.

W mediach społecznościowych Bąkiewicz opublikował także pismo do ministra sprawiedliwości-prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry, w którym domaga się wszczęcia postępowania i ukarania Misiło.

Zwrócił przy tym uwagę, że kontrowersyjną grafikę Misiło opublikował na kilka dni przed rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego.

„Ufam, że właściwa reakcja ze strony Prokuratury położy kres znieważeniu wymienionego symbolu, za którym stoi heroiczne poświęcenie Bohaterskich Powstańców dla świętej sprawy wolnej Polski” – podkreślił.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl