fot. pixabay.com

Zauważalne skrócenie czasu postępowań sądowych

Minister sprawiedliwości, Zbigniew Ziobro, poinformował, że średni czas postępowań sądowych skrócił się w I kwartale br. o prawie dwa miesiące. Jest to efekt informatyzacji.

Szef resortu sprawiedliwości wskazał, że średni czas postępowań w wybranych kategoriach spraw, które są badane raz do roku, wynosił w tym okresie 5,5 miesiąca. To ponad o 1,6 miesiąca krócej niż w ubiegłym roku.

Zbigniew Ziobro podkreślił, że jest to efekt informatyzacji i wprowadzenia do polskiego sądownictwa nowoczesnych technologii. Dodał, że ważne było też uproszczenie procedury dotyczącej postępowań w sprawach cywilnych.

Minister sprawiedliwości zaznaczył, że znacznie przyspieszyły postępowania w sądach pierwszej instancji.

– Jeśli wziąć po uwagę postępowanie wyłącznie w pierwszej instancji, to jest to jeszcze wynik lepszy, bo to tylko 4,2 miesiąca, jeśli liczyć to tylko w tym przedziale czasu. Dla przykładu w sądach rejonowych sprawy niezwykle istotne, gospodarcze przyspieszyły o prawie 2,5 miesiąca, a sprawy cywilne o dwa miesiące. Podkreślam – sprawy gospodarcze, o których tyle mówimy – aż 2,5 miesiąca przyspieszenia. Również jeśli popatrzymy na sprawy karne, widzimy bardzo optymistyczne dane. Otóż pierwszy kwartał przyniósł informacje, że na 100 spraw karnych, które wpływały w miesiącu do sądu, załatwianych było 121 spraw, co pokazuje, że sądy załatwiają zaległości – podkreślał Zbigniew Ziobro.

Minister sprawiedliwości wskazał, że wyniki udało się osiągnąć pomimo prowadzenia przez część sędziów strajku włoskiego i zaangażowaniu w spory polityczne. Dodał, że w kolejnych miesiącach należy spodziewać się dalszego usprawniania pracy sądów.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl