fot. flickr.com

Zasiłek opiekuńczy dla rodziców

Rząd planuje kontynuować wypłatę dodatkowego zasiłku opiekuńczego, jeśli dyrektor szkoły zdecyduje o prowadzeniu zajęć w trybie zdalnym. Na decyzję wpływ będzie miała sytuacja epidemiczna.

Resort edukacji przygotował trzy modele dla szkół. Jeśli nie będzie żadnego zagrożenia epidemicznego, to zajęcia od września będą odbywały się w formie tradycyjnej. Dyrektor placówki może też podjąć decyzję o zastosowaniu modelu mieszanego, tzn. część uczniów będzie pracowała w trybie zdalnym. Trzecia opcja, to przejście całej szkoły na nauczanie zdalne. To dyrektor ma podejmować decyzje o tym, jak działa placówka, ale przy wsparciu inspektora sanitarnego.

– Chodziło nam o to, by instytucja, która jest do tego profesjonalnie przygotowana, pomogła dyrektorom placówek edukacyjnych, podejmować decyzję o zmianie sposobu nauczania w danej szkole – powiedział Dariusz Piontkowski, minister edukacji narodowej.

Jeśli szkoła przejdzie na tryb zdalny, to część rodziców będzie musiała zostać w domu. I tutaj rząd chce wrócić do wypłacania zasiłków opiekuńczych, co w czwartek zapowiedział premier.

– W przypadku, kiedy szkoła będzie podlegała procedurze zdalnego nauczania, będzie możliwość korzystania z zasiłku opiekuńczego przez tych rodziców, którzy sobie tego zażyczą, ale to nie jest powszechne – zaznaczył premier Mateusz Morawiecki.

Możliwość korzystania, także po wakacjach, z zasiłków opiekuńczych jest już uregulowana prawnie. Rozporządzenie w tej sprawie będzie wydawał rząd, kierując się m.in. sytuacją epidemiczną.

TV Trwam News

drukuj