fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Rząd zapewnia o sporych zapasach żywności i apeluje w tej sprawie o spokój

W sklepach nie zabraknie żywności. Stąd apel rządu, by nie wykupywać produktów na zapas. Pozwoli to uniknąć dużych skupisk ludzi, gdzie potencjalnie można zarazić się koronawirusem. Producenci żywności oraz środków higienicznych zapewniają, że posiadają spore rezerwy.

Zamknięcie placówek oświatowych, instytucji kultury, odwołanie zgromadzeń to czas, który należy wykorzystać na pozostanie w domu. Bez potrzeby nie wychodźmy też do supermarketów – apelował minister zdrowia Łukasz Szumowski.

– Naprawdę nie ma powodu do wykupywania produktów na zapas, a w kolejce i w tłumie w sklepie mamy szanse zarazić siebie i innych – mówił profesor Łukasz Szumowski.

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski zapewnił, że Polska jest dużym krajem eksportowym. Mamy nadwyżkę żywności.

– Przede wszystkim nie zabraknie w Polsce żywności. To jest również informacja dla konsumentów. Mamy odpowiednie zapasy surowców. Również w magazynach przetwórców jest sporo żywności gotowej do sprzedaży – powiedział minister Jan Krzysztof Ardanowski.

W sklepach nie zabraknie ani mięsa, ani warzyw i owoców.

– Dużo tej żywności eksportujemy: 80 proc. wołowiny, 60 proc drobiu, 40 proc mleka i przetworów mlecznych, eksportujemy również zboże, owoce, warzywa, także bez wątpienia żywności wystarczy – wskazał Marek Wojciechowski, wicedyrektor Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Lublinie.

Także producenci chleba mają duży zapas mąki.

– Chleba nie zabraknie, zapasy mąki mamy duże, powiem nawet, że bardzo duże. Nasz główny dostawca mąki jest to jeden z największych młynów w Polsce. Także o dostawy obaw nie ma – mówił Grzegorz Pelowski, właściciel sieci sklepów Piekarnia Pelowski.

Resort rolnictwa przypomniał, że żywność nie jest sposobem przenoszenia koronawirusa.

– Żadne dane na świecie nie potwierdzają, żeby wirus mógł przenieść się przez mleko, mięso, produkty owocowo-warzywne i tak dalej, więc nie ma żadnej obawy, że rolnicy – nawet jeśli będą chorzy- pewnie takie przypadki się kiedyś pojawią – mogliby zakazić innych poprzez żywność – powiedział minister rolnictwa.

Resort rolnictwa zaapelował, aby wnioski o płatności bezpośrednie rolnicy składali elektronicznie. Od poniedziałku rusza bowiem przyjmowanie wniosków.

– Starajmy się składać wszystkie wnioski przez internet. Tak zresztą jak w zeszłym roku 90 procent rolników uczyniło – akcentował min. Jan Krzysztof Ardanowski.

Jeśli ktoś nie jest w stanie złożyć wniosku przez internet, może poczekać. Minister zaapelował, by zrobić to za kilka tygodni, tak by ograniczyć w najbliższych dniach kontakt z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl