fot. flickr.com

Trwa walka z ASF na Lubelszczyźnie

Wojewoda lubelski podjął decyzje o odstrzale dzików. To kolejny element walki z afrykańskim pomorem świń.

W tym roku w województwie lubelskim wykryto 38 ognisk afrykańskiego pomoru świń.

– Najwięcej jest w czterech powiatach. W powiecie biłgorajskim, zamojskim, hrubieszowskim, lubartowskim i w zasadzie trzeba doliczyć również piąty, tomaszowski – podkreślił Lech Sprawka, wojewoda lubelski.

Przyczyną zakażeń świń są dziki. To one przynoszą wirusa do gospodarstw. Wojewoda lubelski wyjaśnił, że dotychczasowy odstrzał dzików nie był do końca wykonany. W najbliższym czasie ma powstać plan polowań ustalony z Polskim Związkiem Łowieckim. Ponadto wojewoda podpisał rozporządzenie o kolejnym odstrzale.

– Będzie dotyczył odstrzału 5178 dzików na terenie naszego województwa w terminie do 31 grudnia 2020 roku – stwierdził Lech Sprawka.

Zastępca Głównego Lekarza Weterynarii Mirosław Welz dodał, że popełnione zostały błędy przy szacowaniu zwierząt. Populacja dzika jest o wiele większa od wstępnych prognoz, dlatego próby zwalczania problemu na Lubelszczyźnie trwają już od tygodni.

– Sytuacja epidemiczna w zakresie afrykańskiego pomoru świń, epidemii weterynaryjnej, rozwija się w województwie lubelskim właściwie od dwóch miesięcy – podkreślił Mirosław Welz.

Zastępca Głównego Lekarza Weterynarii wskazał, że to nie jest walka z populacją dzika tylko z wirusem afrykańskiego pomoru świń. W walce mają pomóc mundurowi wyposażeni w drony. Za pomocą sprzętu łatwiej będzie zidentyfikować skupiska dzików.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl