fot. https://twitter.com/UKRinPL

Otwarcie odnowionego cmentarza żołnierzy Armii Ukraińskiej Republiki Ludowej w Łańcucie

Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych odda dziś hołd żołnierzom Armii Ukraińskiej Republiki Ludowej. Jan Józef Kasprzyk w Łańcucie weźmie udział w uroczystym otwarciu odnowionego cmentarza ukraińskich żołnierzy, którzy przed stu laty wspólnie z Wojskiem Polskim stawiali opór nadciągającej ze wschodu Armii Czerwonej.

W uroczystości będzie uczestniczył też ambasador Ukrainy Andrij Deszczycia.

Minister Jan Józef Kasprzyk podkreślił, że wraz z obchodami rocznicy Bitwy Warszawskiej Urząd stara się przypominać o sojuszu, jaki połączył w 1920 r. Polskę i Ukrainę w wyniku umowy marszałka Józefa Piłsudskiego i atamana Semena Petlury.

– Wynikiem tej współpracy była m.in. ofensywa wiosenna, tak zwana wyprawa kijowska i odbicie Kijowa z rąk bolszewików, ale ta współpraca dotyczyła również np. obrony Zamościa przed bolszewikami. Dzisiaj w Łańcucie będziemy odsłaniać po renowacji, która odbyła się staraniem m.in. Instytutu Pamięci Narodowej, groby żołnierzy Ukraińskiej Republiki Ludowej, naszych sojuszników z roku 1920, oddając im hołd i dziękując za to braterstwo broni, które nas połączyło w roku 1920. Jestem głęboko przekonany, że na tych wydarzeniach, na tym odwołaniu do przeszłości, na odwołaniu do sojuszu Piłsudski – Petlura, budować musimy współcześnie dobre relacje między Polską a Ukrainą – zaznaczył minister.

Uroczystości w Łańcucie wpisują się w obchody 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej. W ich ramach zaplanowano m.in. modlitwę przy mogiłach ukraińskich żołnierzy i składanie kwiatów przed poświęconym im pomnikiem.

Delegacje oddadzą również hołd polskim żołnierzom walczącym w I wojnie światowej. Wieńce zostaną złożone także przed upamiętniającą ich tablicą.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl