fot. twitter.com

Zarząd ArcelorMittal Poland wypowiedział Układ Zbiorowy Pracy w spółce

Zarząd koncernu hutniczego ArcelorMittal Poland wypowiedział obowiązujący w spółce od 10 lat Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy. Związkowcy zapowiadają obronę uprawnień pracowniczych i nie wykluczają protestów.

Warunki dotychczasowego układu mają obowiązywać jeszcze przez rok. W tym czasie władze spółki chcą wynegocjować ze związkowcami nowe regulacje. Koncern ocenia, że zapisy układu nie zadowalają obecnie żadnej ze stron. Z kolei działające w firmie związki zawodowe podkreślają, że obecny układ zawiera korzystne regulacje dotyczące warunków pracy i płacy.

– Ma dużo dodatkowych wywalczonych od dawien dawna praw pracowniczych jak jubileusze, dodatek stażowy. Oni w tym przypadku nie zgadzają się na to, żeby to było kontynuowane. Chcą wszystkie dodatki, które każdy pracownik bierze raz na 5 lat, np. jubileusz, żeby powliczać do stawki, żeby na bieżąco brał wypłatę i ta wypłata była znacznie wyższa, ale nie będzie w tym przypadku tego jednorazowego co 5 lat wypłaty jubileuszu – powiedział Władysław Kielian, przewodniczący „Solidarności” w krakowskiej hucie ArcelorMittal.

Decyzje dotyczącą konkretnych działań związkowcy mają podjąć w ciągu najbliższych dni. ArcelorMittal Poland to największy producent stali w Polsce, zatrudnia ponad 10 tys. osób i kolejne 4 tys. w spółkach zależnych.

RIRM

drukuj