fot. twitter.com

Kraków: Największy producent stali w Polsce ogłosił decyzję o zamknięciu części surowcowej

Wielki piec w Krakowie wyłączony na stałe. ArcelorMittal Poland – największy producent stali w Polsce – ogłosił decyzję o zamknięciu części surowcowej. Niepewna jest sytuacja kilkuset pracowników.

ArcelorMittal Poland skupia ok. 70 proc. potencjału produkcyjnego polskiego przemysłu hutniczego. W jej skład wchodzi pięć hut – w Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu, Świętochłowicach, Chorzowie i w Krakowie. Teraz ArcelorMittal Poland podjął decyzję o zamknięciu części surowcowej w krakowskiej hucie. Decyzja związana jest z kryzysem, w jakim znalazło się europejskie hutnictwo w związku z pandemią oraz wyzwaniami, z jakimi mierzy się ono na światowych rynkach stali.

– Nie mamy takich środków ochrony rynku jak m.in. węglowa opłata wyrównawcza, która mogłaby taką konkurencyjność przywrócić. Mówimy też o wysokich cenach energii i o rynku mocy czyli dodatkowej opłacie, którą będziemy musieli ponosić od stycznia przyszłego roku – mówi Marzena Rogozik z ArcelorMittal Poland.

– Ta decyzja dotknie 1200 osób. Natomiast od momentu tymczasowego wyłączenia wielkiego pieca i stalowni czyli od listopada zeszłego roku, część tych pracowników już znalazła zatrudnienie w innych naszych zakładach lub przeszła na emeryturę. Tak naprawdę teraz ta decyzja dotyczy 650 osób i dla nich razem z naszymi partnerami społecznymi, ze Związków Zawodowych, będziemy się starali wypracować jak najlepsze rozwiązania – wskazuje Marzena Rogozik.

Poza wielkim piecem i stalownią, pozostałe oddziały krakowskiej huty, takie jak koksownia oraz część przetwórcza – dwie walcownie, linia ocynkowania i malowania blach, będą funkcjonowały dalej. Stal na jej potrzeby będzie dostarczana z huty w Dąbrowie Górniczej, gdzie skoncentrowana zostanie część surowcowa w oparciu o działające tam dwa wielkie piece.

TV Trwam News

drukuj