fot. twitter.com

[TYLKO U NAS] W. Kielian: Jesteśmy przekonani, że piec w Krakowie będzie uruchomiony

Jesteśmy przekonani, że piec w Krakowie będzie uruchomiony, dlatego wszystkie działania skierowaliśmy na ochronę pracowników, żeby oni nie stracili miejsca pracy – powiedział na antenie Radia Maryja w czwartkowych „Aktualnościach dnia” Władysław Kielian, przewodniczący komisji robotniczej hutników NSZZ „Solidarność”.

W środę wygaszono wielki piec w hucie ArcelorMittal Poland. Władysław Kielian wskazał, że „występuje nadprodukcja stali, więc taka sytuacja jest w całej Europie, a nawet i świecie”.

– Jesteśmy jednak przekonani, że piec w Krakowie będzie uruchomiony, dlatego wszystkie działania skierowaliśmy na ochronę pracowników, żeby oni nie stracili miejsca pracy. Pracodawca zapewnia, że wszystkim znajdzie pracę. My z kolei wiemy, że dla pewnej grupy tej pracy nie będzie. (…) Pracodawca mówi jednak, że w ostateczności grupa – powiedzmy stu osób – zostanie skierowana na „postojowe” – wyjaśnił gość Radia Maryja.

Przewodniczący komisji robotniczej hutników NSZZ „Solidarność” na pytanie, na czym oparte jest przekonanie, że piec znowu będzie pracował, odpowiedział, że „polska produkcja oscyluje w granicach 5,5 mln ton stali, natomiast duża część jest importowana na rynek polski”.

– Badania wskazują, że ta produkcja powinna być u nas większa i rynek powinien wzrastać przez pewien okres czasu w oparciu o analizy na całym świecie. Jesteśmy więc przekonani, że te 5,5 mln to zbyt mała produkcja stali. (…) Stal będzie potrzebna. Zapotrzebowanie na nią w Polsce będzie rosło – zaznaczył.

Władysław Kielian powiedział, że „jeśli chodzi o wyroby końcowe, to one nie mogą przegrywać jakością na rynku. Do tej pory było takie postrzeganie, że w Polsce produkuje się gorzej”.

– Jak mówimy dziś o wyrobach głęboko przetworzonych, typu blachy, to jest już jakość światowa. Zastosowaliśmy najnowsze technologie, wybudowaliśmy jedną z najlepszych na świecie walcowni gorących w Krakowie. Mamy teraz jedną z najnowszych linii powlekania – w Europie jest chyba tylko takich dwie. Jakościowo jesteśmy na pewno dobrze przygotowani. (…) Liczymy na to, że jak w gospodarce zacznie się coś ruszać, to na pewno będziemy konkurencyjni – wskazał przewodniczący komisji robotniczej hutników NSZZ „Solidarność”.

Cała rozmowa z Władysławem Kielianem dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj