Zaprezentowano projekt Muzeum – Domu Rodziny Pileckich

Postaci rtm. Witolda Pileckiego i jego rodziny będą przewodnikami po dwudziestowiecznej historii naszego kraju – powiedziała wiceminister kultury Magdalena Gawin podczas prezentacji projektu architektonicznego Muzeum – Dom Rodziny Pileckich, które ma powstać w Ostrowi Mazowieckiej.

„Historia tego miejsca jest pewnym symbolem, skupia jak w soczewce całą bardzo tragiczną, wojenną i powojenną, historię Polski” – wskazała wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Magdalena Gawin.

W spotkaniu z prezentacją projektu wzięli udział m.in. zastępca burmistrza Ostrów Mazowiecka Zbigniew Chrupek oraz dyrektor muzeum Dorota Socik.

Jak podkreśliła wiceminister kultury, „bardzo ważne jest to, żeby wydobyć tożsamość polityczną Polaków, czyli ten opór wobec dwóch totalitaryzmów”, a także przypomniała, że „Ostrów znajdowała się dwa kilometry od granicy ze Związkiem Radzieckim, natomiast w czasie okupacji niemieckiej spotkały ją najbrutalniejsze prześladowania”.

„Mamy nie tylko prawo, ale i obowiązek mówić o własnej historii. To jest niezwykle ważne, żeby informować o tym, jaki był wojenny i powojenny los Polski. Mogę powiedzieć, że postać rtm. Pileckiego i jego rodziny będą takimi przewodnikami po dwudziestowiecznej historii naszego kraju” – zaznaczyła wiceszefowa resortu kultury.

Małgorzata Gawin zwróciła również uwagę na postać żony rotmistrza, Marii Pileckiej, muzeum powstało bowiem w jej rodzinnym domu.

„Jest to jedyne miejsce, gdzie możemy opowiedzieć historię rodziny jego (Pileckiego) żony. Pamiętajmy, że życie Marii Pileckiej nie skończyło się w dniu śmierci Witolda Pileckiego, że musiała wychować swoje dzieci i nadać swojemu życiu sens. Całe życie pracowała zawodowo, ale też społecznie” – akcentowała wiceminister.

Jak dodała, ważne jest, by wydobyć „zepchniętą gdzieś w mroczny kąt historię tego miejsca i tego miasta”.

Zdaniem Małgorzaty Gawin, celem powstania placówki jest m.in. „opowiedzenie historii lokalnej z perspektywy uniwersalnej”, bo „będzie to przede wszystkim historia o rozwoju miasta”.

„Jednak najważniejszym z nich będzie edukacja, pobudzenie zainteresowania tej społeczności lokalnej historią własnego miasta. To jest bardzo ważne, żebyśmy widzieli pewne ogólnopolskie procesy czy historie na tle takich historii lokalnych” – wyjaśniła polityk.

Muzeum będzie realizowane zgodnie z konceptem architektonicznym pracowni BDR Architekci, która wygrała konkurs w lipcu 2017 r. Konkurs na koncepcję wystawy stałej wybrano w lutym br.

Jak powiedział reprezentujący pracownię Paweł Dadok, przy tworzeniu projektu architektonicznego poszukiwano „formuły ponadczasowej”.

„Wiedzieliśmy, że ten budynek ma również reprezentować jakieś wartości, dlatego chcieliśmy, żeby te wartości były autentyczne. Stąd bardzo prosta architektura, naturalne materiały, dużo otwartej przestrzeni i podkreślenie autentyczności domu, w którym wychowała się Maria Pilecka” – zaznaczył Paweł Dadok.

Podczas spotkania nastąpiło wręczenie muzeum osobistych pamiątek po rtm. Pileckim, które na ręce wiceminister Małgorzaty Gawin przekazała rodzina.

Umowę o wspólnym prowadzeniu Muzeum-Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej w grudniu 2016 r. podpisali wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński i prezydent miasta Ostrów Mazowiecka Jerzy Bauer. Otwarcie placówki planowane jest w pierwszym kwartale 2019 r.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl