Zamiast abonamentu opłata audiowizualna

Resort kultury zakończył prace nad założeniami do ustawy medialnej. Projekt trafił już do laski marszałkowskiej w celu sprawdzenia, czy proponowane zapisy są zgodne z prawem.

Projekt zakłada rezygnację z rejestracji odbiornika radiowego i telewizyjnego i opłatę wyłącznie za prawo do ściągnięcia sygnału radiowego lub telewizyjnego. Według ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego opłata może być o połowę mniejsza od pobieranego abonamentu.

Dziś na posiedzeniu senackich Komisji: Kultury i Środków Przekazu oraz Ustawodawczej odbędzie się pierwsze czytanie projektu ustawy o zmianie ustawy o opłatach abonamentowych.

Senator Grzegorz Czelej, przewodniczący senackiej Komisji Kultury zwraca uwagę, że te założenia najprawdopodobniej ulegną zmianie podczas procesu legislacyjnego. Jednocześnie podkreśla, że mediom publicznym potrzebne są środki finansowe;  pozyskiwanie ich tylko z emisji reklam jest niewystarczające.

 – Telewizja publiczna ma istotne ograniczenia w emisji reklam i ograniczenia w emisji reklam w trakcie programów w czasie antenowym, który jest najdroższy. Z tego tytułu telewizja publiczna ma mniejsze wpływy o prawie 400 mln zł. rocznie. Jest to duże obciążenie. W tej chwili to obciążenie jest większe niż przychody z abonamentu co jest paradoksem – zaznaczył senator Grzegorz Czelej.

Ponadto, senator podkreślił, że we wszystkich krajach Europy media publiczne są silnie wspomagane finansowo. Podstawowym błędem – jak mówi przewodniczący senackiej Komisji Kultury – były wypowiedzi premiera zachęcające do niepłacenia abonamentu. Zmniejszyło to wpływy o 2 mld zł.

Jak tą sprawę należy rozwiązać? Przede wszystkim ustabilizować kwestie abonamentu, który jest niewłaściwie skonstruowany. Abonament jest wysoki dlatego, że jest płacony przez 10 proc. osób. Gdyby płacili wszyscy byłby kilkakrotnie niższy. Natomiast system poboru abonamentu jest sprawą bardzo techniczną. W jednych krajach jest płacony razem z PIT, w innych krajach razem z rachunkami za prąd i energię – powiedział Czelej.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl