32. rocznica wzniesienia konspiracyjnego Pomnika Katyńskiego

Dzisiaj przypada 32. rocznica wzniesienia na warszawskich Powązkach konspiracyjnego Pomnika Katyńskiego.

Z tej okazji o godz. 17.00 odbędzie się krótka ceremonia na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, gdzie pod Pomnikiem Katyńskim zostaną złożone kwiaty. Z kolei o godz. 19.00 w warszawskiej bazylice św. Krzyża sprawowana będzie Eucharystia w intencji pomordowanych w Katyniu, budowniczych pomnika oraz wszystkich ofiar Powstania Warszawskiego.

– To było duże wydarzenie w dziejach Warszawy. Sowieci zamordowali polskich oficerów w ‘40 roku i za to powinni odpowiedzieć przed sądem zarówno ludzkim jak i boskim. Trzeba powiedzieć, że do tej pory zbrodnia ta nie jest ani osądzona, ani ukarana, a kłamstwo rosyjskie w dalszym ciągu jest propagowane i zbrodnia jest negowana. Nadal nie mamy teczek personalnych, nie znamy miejsca pochówku ponad 7 tysięcy polskich męczenników – powiedział Andrzej Melak, przewodniczący Komitetu Katyńskiego, który przypomina jednocześnie, że pomnik powstał z inicjatywy Komitetu Katyńskiego w tzw. Dolince Katyńskiej na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach 31 lipca 1981 roku.

Monument został wzniesiony w przeddzień 37. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. „Jednym z elementów tych obchodów były nasze dążenia, aby zostało przerwane kłamstwo katyńskie. Pomnik miał ukazać Warszawie i całemu światu prawdziwych sprawców mordu katyńskiego” – zaznaczył Andrzej Melak.

– Pomnik stał na Powązkach tylko kilkanaście godzin. Zbrodnicza ręka zbezcześciła ten pomnik w nocy z 31 lipca na 1 sierpnia 1981 roku. Na 14 lat został on internowany. Powrócił na Powązki w 1995 roku i stoi do dzisiaj, będąc świadectwem walki o prawdę katyńską – dodaje Andrzej Melak.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl