Ekshumacje na Powązkach

Szczątki 117 osób wydobyto podczas pierwszego etapu ekshumacji ofiar terroru komunistycznego na warszawskich Powązkach. Szczątki są obecnie identyfikowane. Kolejny etap ekshumacji zaplanowano na marzec 2013 r.

Większość odnalezionych szkieletów nosi ślady egzekucji tzw. metodą katyńską – strzałem w potylicę z bliskiej odległości. Część szkieletów ma także inne obrażenia, co wskazuje na to, że przed rozstrzelaniem komuniści bili lub torturowali swoje ofiary.

Historyk IPN dr hab. Krzysztof Szwagrzyk powiedział, że dotychczas przebadany został obszar jednej trzeciej dawnego pola więziennego, gdzie w latach 1948-1956 pochowano kilkaset osób zamordowanych przez UB.

– Efektem tych prac jest pobranie materiału genetycznego ze wszystkich znalezionych szczątków, ale także zabezpieczenie materiału genetycznego ponad 150 członków rodzin, od sióstr, braci i dzieci ofiar systemu komunistycznego. Zabezpieczone materiały genetyczne pozwolą na identyfikację szczątków znalezionych więźniów. W tej chwili jesteśmy po pierwszym etapie prac. W ubiegłym tygodniu wykonaliśmy działania sprawdzające, które polegały na wykonaniu odwiertów próbnych w kilku miejscach na terenie cmentarza Powązkowskiego w pobliżu kwatery „Ł”- mówi dr hab. Krzysztof Szwagrzyk.

Te działania  – jak dodał – pozwolą na precyzyjne określenie zakresu prac, które będą wykonywane wiosną przyszłego roku.

Przypomnijmy, że na terenie warszawskiej nekropolii na Powązkach poszukiwane są szczątki bohaterów Polskiego Państwa Podziemnego, powstańców warszawskich i żołnierzy powojennego podziemia niepodległościowego. Wśród nich szczątki m.in. gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila”, rtm. Witolda Pileckiego i mjra Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki

– Gdy patrzymy na tych ludzi, którzy są pochowani na „Łączce” i wielu innych miejscach, można powiedzieć, że oni reprezentują tą Rzeczpospolitą, która mogła nastąpić po wojnie. Tą wolną Polskę, której nie było- mówi Łukasz Kamiński, prezes IPN.

 

Wypowiedź dr. hab. Krzysztofa Szwagrzyka

Audio MP3
Pobierz

 

Wypowiedź Łukasza Kamińskiego

Audio MP3
Pobierz

RIRM

drukuj