Zagrożenie bezpieczeństwa sanitarnego państwa?

Sekcja Krajowa Pracowników Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych NSZZ „S” prowadzą w całym kraju akcję informacyjną skierowaną do parlamentarzystów.

Akcja ma na celu ukazanie zagrożenia bezpieczeństwa sanitarnego państwa, jakie niesie za sobą powołanie Państwowej Inspekcji Weterynarii i Żywności.

Przewiduje to projekt przygotowany przez polityków koalicji PO PSL. Nowa inspekcja ma połączyć pracowników o statusie służby cywilnej trzech inspekcji podległych Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Natomiast nie określa czy i w jaki sposób pracownicy zatrudnieni w stacjach sanitarno-epidemiologicznych, mogliby się stać pracownikami służby cywilnej zatrudnionymi w nowej inspekcji.

Dorota Walczak z Sekcji Krajowej Pracowników Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych powiedziała, że ten projekt niesie za sobą wiele zagrożeń.

– To jest bardzo duże zagrożenie dla Inspekcji Sanitarnej. Zostanie nam zabrana co najmniej 1/3 zadań, które w tej chwili wykonujemy. Obawiamy się, że będzie to również zagrożenie dla zdrowia publicznego. Do tej pory zadania polegające na nadzorze nad bezpieczeństwem żywności i żywienia zawsze sprawowała Inspekcja Sanitarna, a nadzór nad nią minister zdrowia. To zawsze leżało w kompetencjach ministra zdrowia, a nie tak, jest zaplanowane w ministra rolnictwa, bądź (jak napisano w założeniach ministra rolnictwa) pod bezpośrednią podległość pod premiera – powiedziała Dorota Walczak.

Państwowa Inspekcja Sanitarna realizuje zadania w zakresie bezpieczeństwa żywności w ramach bezpieczeństwa państwa od 1956 r. Prowadzi swoją działalność poprzez wyspecjalizowane i posiadające akredytacje laboratoria, które w ocenach międzylaboratoryjnych, zarówno krajowych,  jak i europejskich, zajmują  czołowe miejsca.

RIRM

 

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl