Zabrakło wójta gminy na spotkaniu z kobietami broniącymi szkoły w Dąbkach

Wójt gminy Darłowo nie pojawił się na dzisiejszym spotkaniu z kobietami, które protestują w obronie szkoły publicznej w Dąbkach. Kobiety już piąty dzień głodują w związku z decyzją rady gminy Darłowo o likwidacji Zespołu Szkół nr 3 w Dąbkach.

Na godz. 14:00 zaplanowano negocjacje z udziałem m.in. przedstawicieli  sejmiku oraz kilku parlamentarzystów.

–  Pan wójt chciał żeby to spotkanie odbyło się w czwartek o godz. 10:00. Jednak my słabniemy, są podawane kroplówki, obawiamy się o nasze zdrowie, każda z nas ma dziecko i chciałaby wrócić do domu zdrowa. Dlatego przyspieszyliśmy negocjacje o dwa dni. Ciężko powiedzieć, jakie będzie stanowisko pana wójta. To sytuacja wyjątkowa, dramatyczna i chcemy ją jak najszybciej zakończyć – powiedziała Agnieszka Czupajło, mama dzieci uczących się w Zespole Szkół nr 3 w Dąbkach przed planowanym spotkaniem.

Na spotkaniu jednak zabrakło wójta gminy Darłowo Franciszka Kupracza.

– Na spotkaniu był Związek Nauczycielstwa Polskiego, było Kuratorium Oświaty i przedstawiciele wojewody ze Szczecina; byli nauczyciele, posłowie oraz lekarze. Zebranie odbyło się, doszliśmy do wniosku, że tak nie powinno być, że w zespole, który wyznaczył pan wójt na negocjacje nie ma pana wójta. Pan wójt został poinformowany, że dzisiaj takie spotkanie się odbędzie. Prosiliśmy o spotkanie i ten zespół negocjacyjny w naszym terminie bez względu na to, że jest to proces głodowy. Nie wiemy jak długo wytrzymamy. Chodzi o to, żeby jak najszybciej zamknąć, zakończyć tę sprawę i dojść do porozumienia – powiedziała Agnieszka Czupajło.

Tymczasem do czterech kobiet, które okupują gminną salę konferencyjną dołączył dziś kolejny rodzic. Kobiety już piąty dzień głodują w związku z decyzją rady gminy Darłowo o likwidacji szkoły w Dąbkach.

Wójt gminy Darłowo, Franciszek Kupracz tłumaczył decyzję o likwidacji szkoły w Dąbkach wysokimi kosztami utrzymania tej placówki. Chce utworzyć szkołę społeczną, prowadzoną przez Stowarzyszenie.

Protestujących rodziców od początku wspiera poseł Czesław Hoc. Wystosował on skargę do Wojewody Zachodniopomorskiego, zwrócił się także do minister Edukacji Narodowej Krystyny Szumilas.  Sprawa została nagłośniona także w TV Trwam w programie interwencyjnym „Po stronie Prawdy”.

Także „Solidarność” apeluje do Rady i Wójta Gminy Darłowo ws. likwidacji szkoły w Dąbkach k. Darłowa. W przesłanym apelu solidaryzuje się z uczestnikami strajku głodowego.

Apel „Solidarności” do Rady i Wójta Gminy Darłowo (czytaj)

Jak napisano „Solidarność” wspiera działania przedstawicieli lokalnej społeczności zmierzające do wycofania się z zamiaru likwidacji szkoły, do której uczęszcza aż ponad 200 uczniów, z czego aż 60 uczniów objętych jest indywidualną opieką psychologiczno – pedagogiczną.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl