Za 5 lat ruszy budowa pierwszego bloku elektrowni atomowej

Państwowe giganty Tauron, Enea i KGHM są w trakcie poszukiwań piątej firmy do spółki celowej PGE EJ 1 powołanej do budowy elektrowni atomowej w Polsce – napisał jeden z dzienników.

Opozycja alarmuje, że pomimo szybkiego tempa przygotowań do budowy elektrowni w Polsce nie ma informacji o samej inwestycji. Brakuje rzeczowej analizy opłacalności i skutków jej funkcjonowania.

Kontrolowane przez Skarb Państwa firmy złożyły już wniosek do UOKiK o zgodę na powstanie elektrowni. Następnie każda z nich do września będzie musiała nabyć po 10 proc. udziałów w PGE EJ 1.

Nie wykluczono, że w projekcie będzie miał udział także inwestor prywatny. Wśród nich wymieniani są międzynarodowi operatorzy elektrowni jądrowych. Będzie to inwestor strategiczny.

Państwowe spółki zaangażowane w projekt budowy realizują polityczny plan obecnego rządu – mówił poseł Andrzej Jaworski, wiceprzewodniczący sejmowej komisji Skarbu Państwa. Beneficjatami budowy są osoby powiązane z premierem – dodał poseł.

– Jeśli mówią, że szukają partnera i może to być partner zagraniczny to znaczy, że jest to politycznie dogadane. Najprawdopodobniej jest już zainteresowana jakaś konkretna firma, ale nie jest to firma, która coś do tego dołoży, tylko która będzie żywotnie zainteresowana, aby czerpać z tego korzyści. Najprawdopodobniej będzie to europejski współwłaściciel elektrowni atomowych, szukający tutaj dalszego rynku zbytu na swoje elementy i chcący na tym dobrze zarobić. Obecny polski rząd, z Donaldem Tuskiem na czele, nie dba w żaden sposób o interesy narodowe – powiedział poseł Andrzej Jaworski.

Zgodnie z zapowiedziami rządu budowa pierwszego bloku elektrowni ma ruszyć w 2019 r. a eksploatacja w 2024 r. Do 2030 r. mają zacząć działać drugi i być może trzeci blok. Budowa będzie kosztować ponad 40 mld zł.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl